Yetişkin Sağlığı

Kalp Krizini Önceden Bileceğiz

Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği yeni bir tekniğe göre sadece kan testinden yola çıkarak bir insanın önümüzdeki 10-15 yıl içinde kalp krizi riski belirlenecek. Maryland Üniversitesi tarafından geliştirilen kan testi, kalp..

Kalp Krizini Önceden Bileceğiz

Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği yeni bir tekniğe göre sadece kan testinden yola çıkarak bir insanın önümüzdeki 10-15 yıl içinde kalp krizi riski belirlenecek.

Maryland Üniversitesi tarafından geliştirilen kan testi, kalp krizi vakaları için kullanılan testle aynı prensipte çalışıyor. Hastadan alınan kanın içindeki “troponin T” seviyesi ölçülüyor. Troponin T, kandaki ölü hücrelerin miktarını gösteriyor. Maliyeti 1.5 dolar olan testle 65 ve üzeri yaştaki insanların üçte ikisinin kalp rizi geçirme riskleri başarıyla tespit edilecek.

Hamilelikte içilen sigara bebeği suça eğilimli yapıyor

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma hamileliğin son dönemlerinde içilen sigaranın çocuğun izerinde suça eğilimli bir etki yarattığını ortaya koydu. Rhode Island’daki 4 bin kadın deneğin ve çocuklarının suç kayıtlarını inceleyen uzmanlar hamilelik döneminde 20 veya daha fazla sigara içen kadınların çocuklarının içmeyenlere oranla yüzde 30 daha fazla suça meyilli olduğu ortaya çıkardı. Araştırmayı yürüten Angela Paradis, “Sigara aşırı tüketildiğinde içinde bulunan nikotin beyne biyolojik bir etki yapıyor. Bu durum da davranış bozukluklarına neden oluyor” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL