Kahve beyni nasıl etkiliyor?

Yetişkin Sağlığı
Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, insanların doğal yorgunluğu vücut tarafından gün boyunca üretilen adenozin adlı molekülden kaynaklanıyor. İnsanlar uyuduğu zaman adenozin konsantra...
EMOJİLE

Kadınvekadın.net’te yer alan habere göre, insanların doğal yorgunluğu vücut tarafından gün boyunca üretilen adenozin adlı molekülden kaynaklanıyor. İnsanlar uyuduğu zaman adenozin konsantrasyonu azalıyor.

Uyandıktan sonra gün içinde adenozinin birikmesiyle uyku hali ve yorgunluk baş gösteriyor. Sabah içilen kahve; kafeinin beyin hücreleri için adenozini andırmasıyla bu sürece müdahale ediyor. Şekil olarak benzer oldukları için, kafein beyindeki adenozin reseptörüne bağlanabiliyor. Kafeinin, adenozinin yerine kilitlendiği zaman ise adenozinin tutunmasına imkan kalmıyor ve bu da onun birikip, uyku haline yol açmasını engelliyor.

Yeni reseptörler üretiyor

Birkaç saat boyunca uyanık ve enerjik kalmanın ardından, vücut yeni reseptörler üretmeye başlıyor ki bu durumda, uyanık kalmak için daha fazla kafein tüketmek gerekiyor. Reseptörlerin üretilmesiyle gün içindeki kafein ihtiyacı artıyor ve bir süre sonra uyanık kalmak için gerekli olan miktar artmaya başlıyor. Kahve içmeyi bırakmaya çalıştığınız zaman ya da günlük alımınızı geciktirdiğinizde normalde olandan çok daha yorgun hissetmeye başlayıp yoksunluk sendromuna yakalanabilirsiniz.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme