İyot eksikliği guatr sebebi!

Yetişkin Sağlığı
Florence Nightingale Hastanesi Tiroid Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi’nden Uzman Dr. Mari Benli, guatr konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.  Benli, “İyot bir coğrafi böl...
EMOJİLE

Florence Nightingale Hastanesi Tiroid Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi’nden Uzman Dr. Mari Benli, guatr konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. 

Benli, “İyot bir coğrafi bölgede toprakta ve kaynak sularında yetersizse, o bölgeden elde edilen gıda maddelerinde ve içme sularında da yetersizdir. Bölge insanları yaşayan insanlar da iyot eksikliğinden kaynaklanan ‘guatr’ meydana gelir. Türkiye’de guatra en çok Karadeniz şehirlerinde rastlanıyor” dedi. 

Benli, “Et ve sebzeler suda haşlandıklarında iyot içerikleri azalır. Halbuki ızgara veya fırınlama tarzı pişirme şekillerinde iyot et veya sebzenin içinde kalır. Besin maddelerinde ve içilen suda iyot az olduğu durumlarda yemeğe katılan iyotlu tuz ile kişilerin günlük iyot ihtiyaçlarını sağlamak mümkündür. Ancak, iyotlu tuz yemekler pişirilmeden önce katıldığında iyodun bir kısmı buharlaşma ile kaybolur. Tuzdaki iyottan tam olarak yararlanabilmek için tuzun yemek piştikten sonra ilave edilmesi gerekir. Guatr görülme sıklığı fazla olan toplumlarda, önlemlerin alınabilmesi için düzenli sağlık kontrolleri yapılmalı” açıklamasında bulundu. 

Kadın ve kadın