İşte Yüz nakli olan Uğur Acar’ın son hali

Yetişkin Sağlığı
Acar, "Türk doktorlarına teşekkür ederim" diyerek, yeni yüzünden çok memnun olduğunu dile getirdi. Acar’ın ilk traşını, ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan yaptı. Akdeniz Üni...
EMOJİLE

Acar, "Türk doktorlarına teşekkür ederim" diyerek, yeni yüzünden çok memnun olduğunu dile getirdi. Acar’ın ilk traşını, ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ve AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici, ilk tıraşını olurken ve aynada yeni yüzü ile tanışırken Uğur Acar’ı yalnız bırakmadılar.

Uğur Acar’ın sağlık durumunun 24. günde de çok iyi olduğunu bildiren Prof. Dr. Ömer Özkan şunları söyledi:
"Uğur ilk tıraşını oldu. Uğur gerek psikolojik, gerekse fiziksel anlamda çok güçlü bir genç. Onun azimli ve bu denli güçlü olması bizim de işlerimizi kolaylaştırıyor. Böyle bir hastaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Doku reddi olmasın diye ilaçlarımızı veriyoruz. Birinci aydan itibaren hızla ilaçları azaltacağız. Aslında şu andan itibaren doğal yaşamına devam edebilir. Tedbir amaçlı bir süre
daha yakın kontrolde tutmak istiyoruz. Gülme, ağlama gibi mimik hareketlerini yapabilmesi için ise altı aya ihtiyacımız var. Hemen hemen bütün mimik hareketlerini kullanmasını bekliyoruz. Bu tabi Uğur’un iyileşme süreci ve alacağı fizik tedavi ile ilgili. Bu aynı zamanda ameliyat sırasında bağladığımız sinirlerin iyileşmesi ile de bağlantılı, biz çok ümitliyiz".

Prof. Dr. Özkan, ameliyatın birinci ayı dolunca Uğur Acar’ı basın mensuplarının karşısına çıkararak Türkiye’nin ilk nakil yüzünü kamuoyu ile tanıştıracaklarını söyledi. Özkan, "Her şey böyle güzel devam ederse 45. günü taburcu etmeyi düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin ilk yüz nakilli hastasını odasında ziyaret ederek, yüzünü ilk gördüğü anın heyacanın paylaşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Uğur harika gözüküyor. Bizim hastanemizde kendisinin varlığı, bize de böyle bir başarıyı yakalama şansı verdi. Uğur 2012’de Türkiye’ye uğurlu geldi. İnşallah hem Üniversitemizde, hem Türkiye’de hem de Uğur’un kendi hayatında 2012 ve sonrası yıllar hep uğurlarla, güzelliklerle yol alır" ifadesinde bulundu.

Uğur Acar’ın nakil öncesinde ve sonrasında son derece pozitif olduğunu belirten AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici ise "Biz kendisine psikiatrik bir destek vermedik, hatta psikolojik bir destek de vermedik. Sadece psikiyatrik bir problem olmasın diye yanında olduk. Bundan sonra da öyle olacak. Uğur’un şu anda bir psikiatrik problemi yok biz sadece yeni yüzüne alışması için Uğur’a destek vereceğiz" şeklinde konuştu.

Uğur’un değişimini değerlendiren AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, "Artık onu farklı bir hayat bekliyor" diyerek yüz bağışında bulunan aileye de teşekkür etti. Özkan, operasyonun en önemli sonuçlarından birinin de organ ve uzuv bağışındaki artış olduğuna dikkat çekti.

Uğur Acar taburcu olduktan sonra ilk olarak ameliyat hazırlığı içinde olan annesini ziyaret etmek istediğini belirterek, "Daha sonra bağışçı Ahmet Kaya’nın ailesini ziyaret etmek istiyorum. Köyüme gideceğim. Nasıl olursam olayım bu hayatta yaşıyorum. Şimdi biraz farklılığım oldu. Bütün Türk doktorlarına bu farklılık için teşekkür ederim" dedi.

Sabah
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme