Yetişkin Sağlığı

İşlenmiş Etler Kalbinize Zararlı

Salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş etleri seviyorsanız, bu habere dikkat edin. Ette bulunan sodyum nitratın kalp hastalığına yol açtığını biliyor muydunuz? Mayo Clinic‘te yer alan habere göre, salam, sosis..

İşlenmiş Etler Kalbinize Zararlı

Salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş etleri seviyorsanız, bu habere dikkat edin. Ette bulunan sodyum nitratın kalp hastalığına yol açtığını biliyor muydunuz?

Mayo Clinic‘te yer alan habere göre, salam, sosis gibi bazı işlenmiş etlerde koruyucu olarak kullanılan sodyum nitrat, kalp hastalığı riskini artırabiliyor. Bu etlerde bulunan tuz ve doymuş yağdan başka, sodyum nitrat kalbinize zarar verebilir.

Sodyum nitrat kan damarlarınızı sertleştirip daraltarak zarar verebilir ve kalp hastalığına yol açabilir. Nitratlar aynı zamanda vücudunuzun şekeri kullanış şeklini etkileyebiliyor ve sizi şeker hastalığına karşı daha hassas hale getiriyor.

Sık sık et tüketiyorsanız, en iyisi işlenmiş et tüketimini sınırlandırın ve yağsız, taze etler ile tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarının etini tercih edin. Yağsız biftek ve tavuk eti iyi seçimlerdir, ancak bu gıdaları tüketirken de günlük porsiyonlarınızın 200 gramdan fazla olmamasına dikkat edin. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL