İnsanlar mutsuzluğu depresyon olarak algılıyor

Yetişkin Sağlığı
‘Antidepresan Tuzağı’ kitabıyla tanınan Dr. Mutluhan İzmir, Yaşam Akademisi’nin konuğu olarak Akbatı AVYM misafirleriyle bir araya geldi. Antidepresan kullanımının insanlar üzerindeki etkilerini anlat...
EMOJİLE

‘Antidepresan Tuzağı’ kitabıyla tanınan Dr. Mutluhan İzmir, Yaşam Akademisi’nin konuğu olarak Akbatı AVYM misafirleriyle bir araya geldi. Antidepresan kullanımının insanlar üzerindeki etkilerini anlatan İzmir,  insanların artık mutsuzluğu depresyon olarak adlandırdığını ve bu sebeple çoğu kimsenin kendini depresyonda hissettiğini söyledi.

Meslek hayatı boyunca, uzun süreli antidepresan kullanımının insanlar üzerindeki etkilerini gözlemleyen ünlü psikiyatrist-psikoterapist Mutluhan İzmir, antidepresanlardan uzak bir hayat yaşamak için yapılması gerekenleri Akbatı misafirlerine anlattı.

Depresyon denen yeni bir hastalık yaratıp, insanların yaşadığı tüm olumsuz duyguları bu hastalığın içine koyduğunu belirten İzmir, “İnsanlarda, üzüntü, karamsarlık, takıntı, saplantı, kaygı, endişe gibi normal sayılan duyguların yaşamımızdan izole edilmesi gerektiği gibi bir algı var. Bu duyguları yaşayan insanlar kendilerinde bir hastalık olduğunu düşünüyor” diyerek misafirlere bu tutumun yanlışlığını anlattı.

“Hayatındaki bazı terslikler sonucu mutsuz olan kişiler antidepresan yerine psikoeğitim, psikoterapi ve kaygı giderici ilaçlara yönlendirilmeli. Bu kişilere daha iyi uyuması, beslenmesi ve spor yapması için önerilerde bulunulmalı” diyen İzmir, antidepresan haplarının mucizevi birer ilaçmış gibi satılmasının yanlış olduğunu savundu.