İnsan belleğinin kapasitesi ne kadar?

Yetişkin Sağlığı
Tıbbın hakkında en az bilgiye sahip olduğu organ olan beynin hafıza kapasitesi hesaplandı.  Uludağ Üniversitsi’nde ’NBeyin’ adlı konferansta beyin hakkındaki son çalışmalar hakkında bilgi veren Y...
EMOJİLE

Tıbbın hakkında en az bilgiye sahip olduğu organ olan beynin hafıza kapasitesi hesaplandı. 

Uludağ Üniversitsi’nde ’NBeyin’ adlı konferansta beyin hakkındaki son çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyaloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sinan Canan, “Beynin 2.5 milyon gigabayt hafızası var. Bu rakam, 300 yıl süren HD filmin kaydedilmesine eşdeğer” dedi. 

Beyin fizyolojisi hakkında birçok bilinmeyen bulunduğunu anlatan Doç. Dr. Sinan Canan, beynin bilgisayara hiç benzemediğini, bir santimetreküplük beyin dokusu içinde bulunan hücreler arası bağlantıların sayısının Samanyolu’ndaki yıldızlardan daha fazla olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Canan, “Beyinde iki tane birbirine benzeyen sinir hücresi yok. Beyindeki bağlantı haritası sayesinde hepimiz tek ve ayrı bireyler olarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Hücreler dallı budaklı gibi görünebilir. Uzantıların çoğu hücrelerin antenleri. Binlerce hücreye sinyal gönderiyorlar. Hücrenin içinde halatlar, teleferik sistemleri ve aktarım rayları bir sürü sistem var. Çok yoğun bir protein yapısı mevcut” dedi.

internethaber