Yetişkin Sağlığı

İğne Korkusuna Son

İlaç firması Sanofi Pasteur‘den yapılan açıklamaya göre, firma tarafından normal aşılardan 10 kat daha küçük iğnesiyle yeni nesil mikro enjektör üretildi. Klasik kas içi grip aşıları için kullanılan enjeksiyonlarda iğnenin..

İğne Korkusuna Son

İlaç firması Sanofi Pasteur‘den yapılan açıklamaya göre, firma tarafından normal aşılardan 10 kat daha küçük iğnesiyle yeni nesil mikro enjektör üretildi. Klasik kas içi grip aşıları için kullanılan enjeksiyonlarda iğnenin uzunluğu 16 ile 32 milimetre arasında değişirken, mikro enjeksiyon sistemi kullanılan grip aşısında iğnenin uzunluğu 1,5 milimetreye düştü.

Bu mikro enjektörlerle pek çok erişkin hastanın iğne olma çekincesini yenmesi ve aşılama oranlarının artırılması hedefleniyor.

Yeni grip aşıları ayrıca iğne koruma kalkanı ve küçük bir dokunuşla aşının yapılmasına olanak sağlayan sistem sayesinde sağlık çalışanlarındaki iş kazalarını da önlüyor. Enjeksiyonun ardından pratik bir şekilde mikro enjektörlerin koruma kalkanı devreye giriyor ve kullanım dışı kalan iğnelerin batması ya da kaza sonucu yeniden kullanımı engelleniyor.
 

Geçen yıl Avustralya’da kullanıma giren mikro enjektörlü aşılar, bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkede kullanıma girdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL