Yetişkin Sağlığı

İftar Sofrasına Yapay Tatlı Girmesin

Ramazan ayı boyunca fiyatların artmayacağı hatta geçmişe oranla daha da düşürüleceği müjdesi verilirken uzmanlar vatandaşları uyardı. Son yıllarda gündelik hayatta kontrolsüzce yaygınlaşan ve tamamı ithal edilen yapay tatlandırıcılardan uzak durmak..

İftar Sofrasına Yapay Tatlı Girmesin

Ramazan ayı boyunca fiyatların artmayacağı hatta geçmişe oranla daha da düşürüleceği müjdesi verilirken uzmanlar vatandaşları uyardı. Son yıllarda gündelik hayatta kontrolsüzce yaygınlaşan ve tamamı ithal edilen yapay tatlandırıcılardan uzak durmak gerekiyor, içersinde "aspartam" ve "sakarin" bulunduran bu tatlandırıcılar diyet kola, düşük kalorili yoğurt ve şekersiz sakızın yanı sıra açıkta satılan reçel, helva, sütlü tatlılar ve baklava gibi birçok üründe kullanılıyor.

Konuyla ilgi açıklama yapan ve vatandaşları uyanık olmaya davet eden Şeker-Iş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, insanların bu ürünleri bilmeden satın aldıklarım belirtti ve Fransa, Hollanda ve ingiltere’nin tedbir alarak, nişasta bazlı şeker olarak da adlandırılan mısır şurubunun üretimini sıfırladığım, en büyük üretici ABD’nin bile üretim kapasitesini düşürdüğüne dikkati çekti. Gök, "Genellikle Çin, Singapur, Tayvan, Hollanda, Amerika, Almanya gibi ülkelerden ithalat ya da bavul ticareti yoluyla gelen bu tatlandırıcılar, ülkemiz ihtiyacının çok üzerinde ithal edilmektedir. Yiyecek ve içeceklerde, gıda kodeksi ve üretim standartları hiçe sayılarak büyük oranda kullanılan bu tatlandırıcılar ve gıda katkı maddeleri, maalesef sağlıksız nesillerin yetişmesinin de zeminini oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında tatlı tüketiminin artmasına paralel olarak, yapay tatlandırıcıların tüketiminin de arttığını belirten Gök, "Vatandaşların mutlak surette, pastanelerde, pancar şekerinden üretilen tatlıları tercih etmeli, düşük fiyatlara satılan tatlılara rağbet ederek Ramazan sofralarının tadını kaçırmamalıdırlar" dedi.

Turktobhaber

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL