Her üç çocuktan biri obez

Müezzinoğlu, 15 yaş altı çocuklarda obezitenin yüzde 30’larda (her 3 çocuktan 1’i) olduğuna dikkat çekti, bu kapsamda farkındalığı artırmak için 3 Ekim sabahı  Ankara Göksu Park’ta yürüyüş düzenleyeceklerini belirtti.

Şiddet Uygulayana Ceza Yolda

Müezzinoğlu, “Şiddet uygulanıyor olmasından ciddi rahatsızlık duyuyoruz. Bu konuda Meclis açılır açılmaz torba kanunda şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi hakimlere verilecek. İnşallah bu düzenleme ile caydırıcılık en üst noktaya gelir” dedi.

Müezzinoğlu, sağlıkta şiddetle ilgili kolluk kuvvetlerinin hastanelerde görevlendirilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. Hasta ve hekim arasına üçüncü kişinin girmesinin doğru olmadığını aktaran Sağlık Bakanı, hasta mahremiyetinin ihlal edilemeyeceğini hatırlattı.

Görüşme Aynalı Odada

Bakanlığın yeni projelerinden olan Çocuk İzleme Merkezleri’ni (ÇİM) tanıtan Müezzinoğlu, cinsel istismara uğrayan çocuklar için yapılan merkezlerde çocukların adli süreçte yaşadığı psikolojik travmaları en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, ÇİM’lerin sayılarının yıl sonuna kadar 18’den 23’e çıkartılacağını söyledi.

ÇİM’de çocuğun olayla ilgili beyanının alınmasında bakanlık görevlisi, psikolog, doktor, avukat ve aile görüşmecisi eşlik edecek. Aynalı odada olacak görüşmede ses ve görüntüler kayıt altına alınacak.

200 Yataklı Gemi Hastane

Gemi hastane projesinin tamamlandığını belirten Müezzinoğlu, yeni baştan bir gemi hastane yapılmasının dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “200 yataklı gemi hastanede acil ünitesi, 17 branş polikliniği, 8 ameliyathane bulunacak. Yurt dışı ve içi acil sağlık hizmetlerini karşılayacak” dedi. Okyanusu aşacak teknik özelliğe sahip gemi,  200 metre boyunda 30 metre eninde inşa edilecek.

 

Bugün