Halı sahalar kansere mi yol açıyor?

Yetişkin Sağlığı
Kanser vakalarına daha çok maçlarda yaralanan kalecilerde rastlanması, halı sahalar konusundaki tartışmaları alevlendirdi. Uzmanlar, henüz bilimsel olarak halı sahaların kansere yol açtığı yönünde kes...
EMOJİLE

Kanser vakalarına daha çok maçlarda yaralanan kalecilerde rastlanması, halı sahalar konusundaki tartışmaları alevlendirdi. Uzmanlar, henüz bilimsel olarak halı sahaların kansere yol açtığı yönünde kesin bir bulgu olmadığını ancak yine de dikkatli olunması gerektiğini dile getiriyorlar.

Futbol tutkunları açısından halı sahalar büyük önem taşıyor. Özellikle gençler buralarda topluca spor yapma ve stres atma imkanı buluyor. Bilhassa büyük kentlerde neredeyse her adımda bir halı sahaya rastlamak mümkün ancak halı sahalarla ilgili ortaya atılan yeni iddia, kafaları karıştırdı.

İddialara göre sayıları binleri bulan ve giderek artan halı sahalar kanser riskini artırıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, halı sahalarda kullanılan bu siyah plastikler kansere yol açıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Bülent Karabulut “Bu konuda çok büyük bir toplumsal araştırma yapılmamış olmasına rağmen insanı endişeye sevkedecek bazı noktaların olduğu da muhakkak. Halı sahalarda böyle bir risk ortaya konmamışsa ama bu risk gündemdeyse o zaman korunaklı giysilerle direk ten temasını engelleyecek, kıyafetlerle oynamak en makul en mantıklı çözüm gibi geliyor” dedi.

Halı sahalarda yaygın olarak kullanılan bu maddeler, ağırlıklı olarak kauçuk ve araç lastiklerinin geri dönüşümünden elde ediliyor. Washington Üniversitesi’nin araştırmasının sonuçlarına göre, bu plastik maddeler arsenik, kurşun, civa gibi ağır metaller içeriyor.

Konu Amerikan Senatosu’nun da gündemine taşındı ve bazı eyaletlerde halı saha yapımı durduruldu. Uzmanlar ‘Kesin bilimsel bulgu yok ama yine de dikkatli olunmalı’ diyor.