Yetişkin Sağlığı

Güneş Gözlüğüne Dikkat!

Opr. Dr. Can Kaya, güneşli havalarda sokağa güneş gözlüğü ve şapka ile çıkılması uyarısında bulunarak, gözün zararlı güneş ışınlarından mutlaka korunması gerektiğini söyledi. Güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınları gözün mercek..

Güneş Gözlüğüne Dikkat!

Opr. Dr. Can Kaya, güneşli havalarda sokağa güneş gözlüğü ve şapka ile çıkılması uyarısında bulunarak, gözün zararlı güneş ışınlarından mutlaka korunması gerektiğini söyledi.
Güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınları gözün mercek ve retinasına zarar verdiğini kaydeden Dr. Kaya, kullanılacak gözlük camının renginin koyu olmasının UV filtreleme kapasitesi ile ilişkili olmadığını belirti. Dr. Kaya, "Güneş gözlükleri, renginin koyu olmasından değil, camlarına özel bir kimyasal madde eklenmesinden dolayı güneş ışınlarından korur. Benzer şekilde polarize camlar ve aynalı camların da uygun şekilde üretilmiş ve etiketlendirilmiş olmadığı sürece güneş koruyuculuğu yoktur.

Çocuklarda ve katarakt ameliyatı olanlarda yeniden göz hastalığı oluşmaması için güneş ışınlarını iyi süzen kaliteli gözlük takmaları tavsiye olunur. Güneşli havada ışık yoğunluğu, iyi görmemiz için gerekli olan ışık miktarından 5 kat daha fazla. Hele ışık kum gibi yansıtıcı bir yüzeye vurursa, bu yoğunluk 10 hatta 15 kat daha fazla olabilir.

Bu aşırı ışıktan en çok etkilenen, gözlerimizdir. Aşırı ışık karşısında insanın ilk içgüdüsel tepkisi, gözlerini kısarak, mümkün olduğu kadar az ışığın içeri girmesini sağlamak olur. Ama bu tabii savunma, güneşin zararlarını ve verdiği rahatsızlıkları önlemek için her zaman yeterli olmayabilir. Fazla ışıktan gözler kızarır, şişer ve iltihaplanmalara yol açabilir. Gözleri korumanın en kolay, basit yolu güneş gözlüğü takmaktır" dedi.

"Güneş gözlüğü, sağlık malzemesi olarak kullanılmalı" diyen Dr. Kaya, güneş gözlüğü seçiminde göz doktorunun tavsiyesi gerektirmediğini ifade ederek, "Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş erken değil. Hem erişkinler hem de çocuklar uzun süre güneşte kalmaları halinde, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalı.

Güneş gözlüğü herhangi bir gözlükçüden alınabilir. Fotokromatik polaroid (ışığın kuvvetine göre renk değiştiren) camlar ve duman renkli camlar en iyisidir. Ama gözlük camlarınızın kaliteli olmasına özellikle dikkat edin. Ucuz gözlüklere rağbet etmeyin. Zira söz konusu olan gözünüzün sağlığıdır. Katarak ameliyatı olanların da mutlaka güneş gözlüğü kullanmaları gerekiyor" diye konuştu.

İHA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL