Gömük dişlere dikkat!

Yetişkin Sağlığı
Ntvmsnbc’de yer alan habere göre, Ortodontist Dr. Cihan Çapan, uzun süre fark edilmeyen ya da zamanında müdahale edilmeyen gömük dişleri, “mayına” benzeterek, bu dişlerin kist oluşturabilec...
EMOJİLE

Ntvmsnbc’de yer alan habere göre, Ortodontist Dr. Cihan Çapan, uzun süre fark edilmeyen ya da zamanında müdahale edilmeyen gömük dişleri, “mayına” benzeterek, bu dişlerin kist oluşturabilecekleri uyarısında bulundu. Çapan’a göre gömük dişler, estetik problemler yarattığı gibi, implant tedavisini de zorluyor hatta imkansız hale getirebiliyor.

Gömük kalmış köpek dişleri, zamanından önce çekilmiş süt dişlerinden veya diş dizilimindeki yer darlığından kaynaklanabiliyor. Bazı durumlarda süt dişlerinde oluşan iltihaplanmaların da bu duruma sebep olabildiğini kaydeden Çapan, gömük dişin ağız içi muayene sırasında el ile damaktan tespit edilebileceğini, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise mutlaka röntgen çekilmesi gerektiğini söyledi.

Gömük dişlerin, ortodontik tedavi ile yerlerine getirilebileceğini, bu mümkün değilse cerrahi operasyon ile çekilebileceğini anlatan Ortodontist Dr. Cihan Çapan, ”Buna karar verebilmek için köpek dişlerinin pozisyonu değerlendirilir. Köpek dişinin kökü orijinal yerine ne kadar yakınsa, ağızda olması gereken yere getirme şansı o kadar artar. Bazı durumlarda çok içeride olabilir ve sürdürülmeyebilir. Bu dişler sinüs boşluğuna da yakın olursa, ameliyatla da alınamayabilir. Bu durumda kontrollerle takip edilir” şeklinde konuştu.