Geri Kalma Hastalığına Mı Yakalandınız?

Yetişkin Sağlığı
Kahvaltılık alırken bile kararsızlık yaşıyorsanız ya da tatilin keyfini çıkarmak yerine daha iyi bir otel seçmediğiniz için hayıflanıyorsanız çağın hastalığına yakalandınız demektir.Kahvaltılık alırke...
EMOJİLE

Kahvaltılık alırken bile kararsızlık yaşıyorsanız ya da tatilin keyfini çıkarmak yerine daha iyi bir otel seçmediğiniz için hayıflanıyorsanız çağın hastalığına yakalandınız demektir.Kahvaltılık alırken bile kararsızlık yaşıyorsanız ya da tatilin keyfini çıkarmak yerine daha iyi bir otel seçmediğiniz için hayıflanıyorsanız çağın hastalığı olan ‘geri kalma korkusu’na tutulmuş olabilirsiniz!

Günümüzde, çok fazla seçenek karşısında ileri boyutta kararsızlık yaşayan kişilerin, modern çağın sık rastlanan ‘Geri kalma korkusu sendromu’ (FOMO) rahatsızlığından muzdarip olduğu ortaya çıktı.

Mutluluk üzerine konferanslar veren ve Happiness Party (Mutluluk Partisi) adlı bir kuruluşun kurucu ortağı olan Profesör Richard Layard’a göre, FOMO’nun en önemli belirtisi insanların ihtiyaç duymamalarına rağmen ‘ileride işe yarar’ diye alışveriş yapması.

Çok sayıda televizyon kanalından süpermarketteki yüzlerce ürüne kadar bir çok alanda kısıtlı seçimler yapmaya zorlanan modern insanın, kendi donanımından ve seçimlerinden kuşkuya düşerek yaptıklarını sürekli sorgulaması uzmanlarca bir rahatsızlık çeşidi olarak nitelendiriliyor.

Uzmanlara göre, sosyal medya aracılığıyla her an pek çok şeyden haberdar olan ve bu sayede hayatını hiç tanımadığı insanların hayatıyla bile karşılaştırabilen birçok kimse, bu nedenle kararsızlık yaşayıp mutsuz oluyor. Profesör Layard bu durumu, “Birçok seçenek kimseyi mutlu etmediği gibi, hayat kalitesini de düşürüyor” sözleriyle açıklıyor.

Bu sendromu yaşayan insanların, markete gidip kahvaltılık seçiminde bile kararsızlık yaşadığı, tatilde keyif yapmak yerine daha iyi bir konaklama yeri seçmiş olmayı dilediği veya alışveriş yaparken, arkadaşının daha güzelini alacağından endişe ederek ‘en güzel’ elbiseyi seçmek zorunda hissettiği belirtiliyor.

haber 365