Gazlı içecekler bitkinlik yapıyor!

Yetişkin Sağlığı
Çok fazla kola ve diğer gazlı içecek tüketilmesinin insanların kalp atış hızlarında düzensizlik olduğu  ifade edildi. Uzmanlar kalp atış hızındaki bu düzensizliğin insanlara bitkinlik verdiğini s...
EMOJİLE

Çok fazla kola ve diğer gazlı içecek tüketilmesinin insanların kalp atış hızlarında düzensizlik olduğu  ifade edildi. Uzmanlar kalp atış hızındaki bu düzensizliğin insanlara bitkinlik verdiğini söyledi. Uzmanlar yaptıkları araştırmada fazla kola tüketmenin baygınlık yarattığı ve insanların daha fazla kilo almasına sebep olduğu kaydedildi.

Araştırmacılar bu çalışmalarını Atina’da düzenlenen EHRA Avrupa 2013 toplantısında sundu. EHRA Bilimsel Program Komitesi Başkanı Prof. Andreas Goette çalışmanın kalp ritmi bozukluğu ile beslenme alışkanlıkları arasında ilişkiyi gösterdiğini söyledi.

Monaco’daki Prenses Grace Hastanesi Merkezi’nden Dr. Naima Zarqane ve Prof. Nadir Saoudi araştırmayla ilgili yaptığı değerlendirmede çok fazla kola tüketiminin potasyum kaybına yol açtığını ve potansiyel olarak bunun kalp ritmi bozukluklarına sebep olduğunu ifade etti.

Kolanın içinde bulunan kafeinin ayrıca böbreklere etki yaptığı ve geri emilerek potasyum miktarını azalttığı belirtildi.

Gazeteport