Yetişkin Sağlığı

Evde Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Diş hekimleri, evde kullanılan diş beyazlatma yöntemlerinin genç kızlarda kalıcı diş ve dişeti hasarına yol açabileceğini belirlediler.   Daily Mail‘de yer alan habere göre, Londra Diş Beyazlatma Merkezi’nde görevli araştırmacılar,..

Evde Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Diş hekimleri, evde kullanılan diş beyazlatma yöntemlerinin genç kızlarda kalıcı diş ve dişeti hasarına yol açabileceğini belirlediler.
 

Daily Mail‘de yer alan habere göre, Londra Diş Beyazlatma Merkezi’nde görevli araştırmacılar, karbonat, kül ve hidrojen peroksit gibi kendi kendine diş tedavisi yapmanın diş minesine zarar verebileceği ve dişetleri için kalıcı hasara neden olabileceğini açıkladılar.

Özellikle bu tekniklerin genç kızlar arasında pahalı profesyonel diş beyazlatma kitlerine alternatif olarak sık sık kullanıldığını söyleyen diş hekimleri, potansiyel olarak zararlı olan bu teknikler arasında sabunla, tuzla, hidrojen peroksit ya da ağartıcı kullanarak beyazlatma yer alıyor.

Diş hekimleri bu yöntemlerden bazılarının dişi kaplayan mineyi aşındırabileceğini ve minenin beyazlaşmak yerine daha da sararabileceğini söylediler. Lazerli diş beyazlatmaya göre daha ucuza mal olsa bile profesyonel bir diş beyazlatmanın önemli bir maliyeti olduğunu belirten uzmanlar, birçok insan için bu rakamların yüksek olduğunu ifade ettiler.

Bu yöntemlerden bazılarının sağlıklı dişlere zarar verebileceğini vurgulayan diş hekimleri, sık sık karbonat ile diş fırçalamanın dişin minesini soyacağını ve dişlerin renginin kahverengileşeceğini, daha hassas hale geleceğini açıkladılar. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL