Erkekler 20 kat daha tehlikede

Yetişkin Sağlığı
Bu oran 1 milyon erkek atletten 10 tanesinin kalp durması yüzünden hayatını kaybetmesi anlamına geliyor. Kadınlarda ise 2 milyon kadın atlette, 1 ölüm oranında. Paris Descartes Üniversitesi’nden...
EMOJİLE

Bu oran 1 milyon erkek atletten 10 tanesinin kalp durması yüzünden hayatını kaybetmesi anlamına geliyor.

Kadınlarda ise 2 milyon kadın atlette, 1 ölüm oranında. Paris Descartes Üniversitesi’nden araştırmacılar bisiklet, tempolu yürüyüş ve yüzme gibi çok enerji harcatan egzersizler üzerinde çalıştılar. Uzmanlar ani kalp durması yaşayan sporcuları inceledi.

775 KİŞİDEN 35’İ KADIN

Ancak kalp krizinden farklı olarak, aniden kalbin kan akışının pompalanmasının durması olduğu gözlendi. Araştırmalara göre erkeklerde özellikle bisiklete binmek ani kalp durmasında en yüksek oranda. Araştırmalar göre bisiklete binen bir milyon erkekten 6.6’sı ani kalp ölümü yaşamış.

Kadınlarda ise bir milyonda sadece 0.3 bisiklete binen kadının aynı tehlikeyi yaşadığı tespit edildi. 2005 ve 2010 yılları arasında Fransa’da 775 kişinin egzersiz sırasında ani kalp durması yüzünden hayatını kaybettiği ve bunların sadece yüzde 35’inin kadın olduğu ortaya çıktı. En tehlikeli yaş ise erkeklerde 46, kadınlarda ise 44 oldu.

hürriyet