Enerji içeceklerindeki gizli tehlike!

Yetişkin Sağlığı
Zaman içinde özellikle kalp, damar, böbrek ve göz rahatsızlıklarına, felce hatta anevrizmaya sebep olan hipertansiyonun, düzenli olarak günde iki bardak süt içerek kontrol altında tutulabileceği belir...
EMOJİLE

Zaman içinde özellikle kalp, damar, böbrek ve göz rahatsızlıklarına, felce hatta anevrizmaya sebep olan hipertansiyonun, düzenli olarak günde iki bardak süt içerek kontrol altında tutulabileceği belirtildi.

Obezite, diyabet, hareketsiz yaşama tarzı, aşırı sigara ve alkol kullanımının yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve D vitamin eksikliği ile stresin tansiyon rahatsızlıklarını tetiklediğini belirten uzmanlar, bu konuda beslenmenin çok önemli olduğunu söylüyor. Çocukluktan itibaren düzenli tüketilmesi önerilen sütün, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kalp hastalıklarının önlenmesinde de etkili olduğu belirtiliyor.

Yorsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan, sütün ihtiva ettiği protein, kalsiyum ve fosfor gibi besin ögelerinin, kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğunu belirterek “Çocukluktan itibaren düzenli olarak tüketilmesini önerdiğimiz süt,  hipertansiyonun dengede tutulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kalp hastalıkları riskini de azaltıyor” dedi. Sütün sadece çocuklar için değil yetişkinler için de ihmal edilmemesi gereken bir gıda maddesi olduğunu kaydeden Nilüfer Hakarayan bu konuda şunları söyledi: “Her gün düzenli olarak yeterli miktarda süt içilmesi, kalbin iş yükünü artıran ve atar damarlara zarar veren hipertansiyondan korunmaya yardımcı oluyor. Özellikle tansiyon hastaları başta olmak üzere, yaşı ne olursa olsun herkesin düzenli olarak 2 bardak sağlıklı süt içerek tansiyonlarını dengelemesi mümkün. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun alımı azaldıkça arteriyel kan basıncı artarak hipertansiyona neden olmaktadır. Bu yüzden kalsiyum tüketiminin artırılması gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri de  kalsiyum ve fosfor açısından zengin besinlerdir.” ifadelerinde bulundu.

Haber3