Enerji İçecekleri Ne Kadar Enerjik

Yetişkin Sağlığı
Kendilerini yorgun ve halsiz hissedenlerin sıkça müracaat ettikleri enerji içeceklerinin güvenilir olup olmadıkları hep tartışıldı. Peki enerji içecekleri gerçekten enerji veriyor mu, zararları var mı...
EMOJİLE

Kendilerini yorgun ve halsiz hissedenlerin sıkça müracaat ettikleri enerji içeceklerinin güvenilir olup olmadıkları hep tartışıldı. Peki enerji içecekleri gerçekten enerji veriyor mu, zararları var mı?

Mayo Clinic‘te yer alan habere göre, birçok enerji içeceği bol miktarda kafein içeriyor. Bu da geçici enerji desteği sağlıyor. Bazı enerji içeceklerinde şeker ve diğer maddeler de bulunuyor. Bu enerji desteği kısa süreli oluyor ve başka sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Şeker içeren enerji içecekleri kilo alınmasına katkıda bulunuyor ve çok fazla kafein ise asabiyete, huzursuzluğu, uykusuzluğa, kalp çarpıntısına ve kan basıncından artışa neden olabiliyor.

Birçok insan için olumsuz etkiler oluşturabilen enerji içecekleri yerine enerjinizi yüksek tutmanın başka yollarını bulun. Güzel bir uyku çekin, düzenli olarak egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin. Bu stratejiler de işe yaramazsa doktorunuza danışın. Bazen yorgunluk ve halsizliğinizin altında başka hastalıklar bulunabilir.