Duygusal ve Fiziksel Acı Benzer Etki Yaratıyor!

Yetişkin Sağlığı
Ayrılık ve reddedilmek gibi duygusal sarsıntıların hafife alınmaması gerektiğini belirten araştırmacılar, bu tip duygusal yıkımların aynı fiziksel acılar gibi insanlarda büyük sarsıntılar yarattığını ...
EMOJİLE

Ayrılık ve reddedilmek gibi duygusal sarsıntıların hafife alınmaması gerektiğini belirten araştırmacılar, bu tip duygusal yıkımların aynı fiziksel acılar gibi insanlarda büyük sarsıntılar yarattığını ve beyinde benzeri etkiler meydana getirdiğini belirtiyorlar.

Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmayı yürüten Edward E. Smith, yakın bir zamanda ayrılık yaşamış 40 kişi üzerinde incelemelerde bulunmuşlar. Smith, gönüllü 40 kişiye önce sevdikleri arkadaşlarının sonra da eski eşlerinin veya sevgililerinin fotoğrafları gösterdiklerini, ardında da beyin dalgalarını taradıklarını belirtiyor. Smith, tarama işlemi sonucunda araştırmaya katılan kişilerin beyin fonksiyonlarının fiziksel ve duygusal acı karşısında aynı tepkileri koyduğunu vurguluyor.

Smith ve ekibi, araştırmalarında duygusal sarsıntılar arasında reddedilmenin getirdiği üzüntünün ise, kızgınlıktan da daha uzun süre sürdüğünü belirlediklerini sözlerine ekliyor.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme