Yetişkin Sağlığı

Dövme Birçok Hastalığa Yol Açıyor

Denizli Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, vücuda yapılan dövmelerin sağlık açısından zararlı olduğunu söyledi.   Son yıllarda gençler tarafından rağbet gören dövmelerin sağlık açısından tehlikeli..

Dövme Birçok Hastalığa Yol Açıyor

Denizli Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, vücuda yapılan dövmelerin sağlık açısından zararlı olduğunu söyledi.

 

Son yıllarda gençler tarafından rağbet gören dövmelerin sağlık açısından tehlikeli olduğunu anlatan Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, vücuda yapılan dövmelerin AIDS, böbrek hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, hepatit gibi hastalıklara yol açtığını söyledi.

 

Dövmenin iğnelerle deri altına boya verilerek yapıldığını belirten Dr. Aktekin, şöyle konuştu: "Dövme yaptırmak vücutta birçok hastalığın başlangıcı olabiliyor. Üstelik bu hastalıkların geri dönüşü de olmuyor. Ayrıca dövme enasında kullanılan iğneler kişiye özel kullanılmadıysa, bir kaç kişi tarafından kullanıldığı ve steril olmadığı için bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu ürünlerin her kişi için ayrı ayrı olması gerekir. Deri altına verilen boyalar cilt hastalıkları, alerji ve kansere de yol açabilir."

 

Dövmeden kurtulmanın da dövme yaptırmak kadar acı verici ve tehlikeli olduğunu söyleyen Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Nuran Uz Aktekin, dövmeden kurtulmak için lazer tedavisi veya plastik cerrahi operasyonu gerektiğini bu operasyonların da kişinin vücudunda estetik bozulmalara neden olabileceğini belirtti.

 

Haber 7

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL