Diyabete bağlı körtlük tarih oluyor!

Yetişkin Sağlığı
Tüm dünyada 20 yaş üstü körlük sebeplerinin başında yer alan diyabete bağlı körlük, göze yapılan tek bir iğne ile engellenebilecek. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ve önemli derecede görme kaybın...
EMOJİLE

Tüm dünyada 20 yaş üstü körlük sebeplerinin başında yer alan diyabete bağlı körlük, göze yapılan tek bir iğne ile engellenebilecek. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ve önemli derecede görme kaybına yol açan  “vitreomaküler yapışma” adı verilen hastalığın tedavisinde başarılı sonuç veren iğnenin diyabete bağlı körlüklerin engellenmesinde de etkili olabileceği ve ilacın bu alandaki klinik çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi. Diyabete bağlı körlük, gizli ve açık diyabet oranının %14’e kadar çıktığı ülkemiz için de önemli bir sağlık problemi. Kan şekeri kontrolünün iyi yapılmadığı diyabetlilerde, görme kaybı 5 yıldan sonra ortaya çıkmaya başlıyor ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar ulaşıyor.

Londra’da gerçekleştirilen Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği’nin düzenlediği EURENTİNA 2014 kongresinde göz hastalıklarının tedavisindeki yeni gelişmeler ele alındı. Kongrede açıklanan en önemli gelişmelerden biri 45 yaşından sonra ortaya çıkan ve 65 yaştan sonra görülme sıklığı %66’ya ulaşan vitreomaküler yapışmanın tedavisi için geliştirilen ilaç oldu. Daha önce tek tedavisi ameliyat olan bu görme kaybında gözün içine yapılan tek bir iğne ile %60 oranında başarı sağlanıyor. Arizona Üniversitesi retina hastalıkları uzmanı ve Novartis ile Alcon danışmanı Dr. Pravin Duker hastalıkla ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “Yaşımız ilerledikçe göz küremizi dolduran jel küçülür ve büzüşerek keskin görmemizi sağlayan makula adı verilen bölümden uzaklaşır. Bazen bu süreçte kısmen yapışık kalarak makulada çekintiye neden olur. Bu çekinti sebebiyle makula delinir ve görme kaybı başlar. Kişi bu durumu gözünün önünde sineklerin uçuştuğunu, flaşların çaktığını veya sis perdesi altından gördüğü şeklinde tarif eder. Bu durum acil olarak tedavi edilmezse, kısmi veya tam görme kaybına neden olabilir.”

Bugüne kadar bu durumun yaşlılığa bağlı doğal bir süreç olarak değerlendirilip tedavi edilmediğini ya da ileri safhalarında ameliyat edildiğini anlatan Dr. Duker, “Şimdi elimizde güçlü bir silah var. Tek bir enjeksiyonla, ameliyata gerek kalmadan birkaç ay içerisinde görme düzeliyor. Bu son derece önemli bir gelişme” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme