Diş iltihabı kalbe ve böbreğe vuruyor!

Yetişkin Sağlığı
Diş hastalıklarının sistemik birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu belirten TDB Başkanı Prof. Taner Tücel, “Dişteki iltihap kalbine de vurur, böbreğine de, eklemlerine de yerleşebilir” dedi. FDI Ba...
EMOJİLE

Diş hastalıklarının sistemik birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu belirten TDB Başkanı Prof. Taner Tücel, “Dişteki iltihap kalbine de vurur, böbreğine de, eklemlerine de yerleşebilir” dedi.

FDI Başkanı Orlando Monteiro da Silva ise ‘’FDI, tüm dünyada 1 milyondan fazla dişhekimini temsil etmekte, özellikle DSÖ ve BM işbirliğiyle ağız sağlığı konusunda önemli çalışmalar yürütmektedir. FDI’ın misyonu; dünyayı en uygun ağız sağlığına yönlendirmektir’’ dedi. TDB ve FDI başkanları; basın toplantısında FDI Genel Kurulu tarafından onaylanan İstanbul Deklarasyonu’na imza atarak özet metni açıkladılar. Buna göre;
• FDI ve üye birlikleri, diş hekiminin sağlıktaki rolünün genişletilmesi, genel sağlık ve refahın geliştirilmesindeki sorumluluklarının yeniden tanımlanması ihtiyacının altını çizmektedir.
• FDI, ağız sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir bileşeni olarak tanınması ve bu konudaki güçlendirilmiş işbirliği yaklaşımının global ve ulusal politikalar geliştirilerek desteklenmesi için çağrıda bulunmaktadır.

ntv