Demir eksikliği zeka geriliğine neden oluyor

Yetişkin Sağlığı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Göğebakan, tıpta ‘Anemi’ olarak bilinen kansızlığın, kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların sayısının ve hemoglobinin beraber veya ayrı...
EMOJİLE

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Göğebakan, tıpta ‘Anemi’ olarak bilinen kansızlığın, kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların sayısının ve hemoglobinin beraber veya ayrı olarak o yaşa uygunnormal değerlerin altına düşmesi sonucu oluşan klinik bir tablo olduğunu söyledi. Dr. Mustafa Göğebakan;

“Çocuklarda demir eksikliğinin gelişmemesi için 6 ay anne sütüyle beslenmeleri ve ek besinlere zamanında başlanılması gerekir.Bebeklik döneminde normalmiş gibi görünen bazı problemler, bebekte demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu bulunduğunun habercisi olabilir. Ailelerin bebek ve çocuklarda sık görülen demir eksikliğine bağlı kansızlığın belirtilerini iyi bilmesi ve zamanında hekime başvurması oldukça önemlidir.

Demir eksikliği bulunan bebek, huzursuz, iştahsız, bazen çok uyuklayan, bazen de uykusuz durumdadır. Demir eksikliği söz konusu olduğunda çoğu zaman çocuğun büyüme ve gelişmesi duraklama gösterir. Hemoglobini çok düşerse cilt rengi de solar. Bu solukluk en çok göz kapaklarının içine, ağız mukozasına, avuç içlerine ve tırnak yataklarına bakılarak anlaşılabilir.

Demir eksikliği olan çocuk garip şeylere karşı bir iştah duyar. Toprak, kum, buz yeme gibi durumlar görülür. Demir eksikliğinin ayrıca ciddi zeka geriliğine ve davranış bozukluğuna yol açtığına dair literatürde giderek çoğalan bilgiler mevcuttur. Demir eksikliğine erken tanı konup tedavi edilmesi durumunda bu bozuklukların büyük bir kısmı düzelmektedir.” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme