Yetişkin Sağlığı

Çocuklara Parazit Kontrolü

İlkokul çocuklarındaki bağırsak parazitlerine karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen ‘İlkokul Çocuklarında Bağırsak Parazitleri Kontrol Programı’, pilot il seçilen Çorum’da uygulanmaya başlanacak. Sağlık Bakanlığı, Çorum Valiliği ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın..

Çocuklara Parazit Kontrolü

İlkokul çocuklarındaki bağırsak parazitlerine karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen ‘İlkokul Çocuklarında Bağırsak Parazitleri Kontrol Programı’, pilot il seçilen Çorum’da uygulanmaya başlanacak.

Sağlık Bakanlığı, Çorum Valiliği ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı programın tanıtım toplantısı Çorum Devlet Hastanesi Başhekimlik Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda konuşan Çorum Valisi Nurullah Çakır, proje kapsamında ilk uygulamanın Çorum’da yapılacağını ifade ederek, projenin başarıyla sonuçlanması halinde Türkiye genelinde hayata geçirileceğini söyledi. Çakır, ”Geleceğimizin emanetleri olan yavrularımızın hem ruhsal hem de bedensel sağlığını önemsiyoruz” dedi.

Projenin ilk olarak Toprak Sanayi İlköğretim Okulunda uygulanacağını söyleyen Çakır, projenin hedefe ulaşmasında öğrenci, öğretmen ve veli işbirliğinin önemine işaret etti. Çakır, şöyle konuştu:

”Bu konu geniş kapsamlı olarak ele alınmalı. Çocuklardaki bağırsak parazitlerinden kaynaklanan hastalıkların temelinde çevresel faktörler de var. Bu sebepten çevresel faktörler de işlenmeli. Hijyen, bilinci çocuklara yerleştirilmeli ancak hijyen adı altında çocuk çevreden koparılmamalı. Hepimiz yaşamımızın bir yerinde bağırsak hastalığıyla karşılaşabiliriz. Projeyle amaç toplumsal farkındalığı ve bilinci oluşturmak.”

AMAÇ: HASTALIKLARA KARŞI ULUSAL POLİTİKA OLUŞTURMAK


Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Laboratuar Şefi ve proje sorumlusu Doç. Dr. Ayşegül Taylan Özkan da Japonya’dan aldıkları eğitim doğrultusunda pilot okuldaki bütün öğrencilerde bağırsak parazitlerinden kaynaklanan hastalıklarla ilgili tarama yapılacağını ve hastalığın teşhis edildiği öğrencilere tedavi uygulanacağını anlattı.

Özkan, projenin benzerinin daha önce Şanlıurfa’da yapıldığını ancak bu kentte kitlesel tedavi yöntemini kullandıklarını, ”Japonya yöntemi” diye adlandırdıkları ”kitlesel tarama, seçici tedavi” yöntemini ilk kez Çorum’da uygulayacaklarını bildirdi.

Doç. Dr. Özkan, ”Proje başarılı olursa Türkiye geneline yayılacak. Amacımız, bu proje sayesinde parazit hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmak. Hastalıkların tanı kapasitesini arttırmak. Ve proje sonunda hastalıklara karşı ulusal politika oluşturmak” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL