Yetişkin Sağlığı

Çocuklar Kahvaltı Yapmıyor

Halk Sağlığı ve Beslenme Uzmanı Sarah Richards, Türkiye’de okul çağındaki çocukların 3’te 1’inin günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atladığını, bununda çocukları olumsuz etkilediğini söyledi… Sarah Richards, uykuda yavaşlayan insan..

Çocuklar Kahvaltı Yapmıyor

Halk Sağlığı ve Beslenme Uzmanı Sarah Richards, Türkiye’de okul çağındaki çocukların 3’te 1’inin günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atladığını, bununda çocukları olumsuz etkilediğini söyledi…

Sarah Richards, uykuda yavaşlayan insan metabolizmasının tekrar hızlandırılması, gün boyu ihtiyaç duyulacak enerjinin sağlanması, dikkat ve odaklanma gibi zihinsel faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi ve vitamin-mineral alımının sağlanması için en önemli adımın sağlıklı bir kahvaltı olduğunu ifade ederek, "Buna rağmen en çok atlanan öğünlerden biri olan kahvaltı konusunda alışkanlığımız düzenli değil.

Türkiye’de çocukların 3’te 1’i düzenli kahvaltı yapmıyor. Çocukların metabolizmasının hızlandırılmasında tam tahılların da eklendiği bir kahvaltı önem taşıyor.

Uyku sonrası yavaşlamış metabolizma iyi bir kahvaltı ile hızlandırılır" dedi. Kahvaltılık gevrek tüketen çocukların aynı zamanda düzenli kahvaltı yapma eğiliminde olduğunu belirten Richards, çocuklarda kahvaltı yapmama sebeplerinin zaman darlığı ve çocuklara keyif verecek seçeneklerin yokluğu olarak ortaya çıktığını kaydetti.

KİLO KONTROLÜ SAĞLAR

Richards, yapılan araştırmalara göre tam tahıl tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip olduğunu, daha az yağ, daha fazla lif tükettiklerinin ortaya çıktığını belirtti. Aynı zamanda düzenli tam tahıl tüketenlerin daha düzenli kahvaltı eden kişiler olduğunu ve gün boyunca abur cubur yemeyi azalttıklarını söyleyen Richards, tam tahıldan zengin kahvaltı sayesinde hem yetişkinlerde hem de çocuklarda etkili kilo kontrolü sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL