Yetişkin Sağlığı

Çatapatlardaki Tehlike

Eğlence için çocukların oynadığı çatapatlar, sağlığın en büyük düşmanlarından biri. Atatürk Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bülent Aydınlı, fosfor bakımından oldukça zengin olan çatapat ve kibritlerin kazara yutulması..

Çatapatlardaki Tehlike

Eğlence için çocukların oynadığı çatapatlar, sağlığın en büyük düşmanlarından biri. Atatürk Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bülent Aydınlı, fosfor bakımından oldukça zengin olan çatapat ve kibritlerin kazara yutulması halinde karaciğerde geri dönüşümü olmayan büyük tahribatlara neden olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Aydınlı, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki birçok ilde çatapat veya kibrit eczası yutmak suretiyle her yıl çok sayıda çocuğun akut karaciğer rahatsızlığına yakalandığını ifade etti. Fosfor bakımından oldukça zengin olan çatapat ve kibrit eczası tarım ilacı gibi karaciğerde hasara neden oluyor. Aydınlı, özellikle çatapat yutmasına bağlı olarak karaciğer yetmezliklerinin Malatya’da aşırı derecede fazla olduğuna dikkat çekti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL