Yetişkin Sağlığı

Çağın Hastalığı Obezite

İstatistiklere göre ülkemizde yaşayan nüfusun yarısı kilolu veya obez. Sağlıksız beslenme ile yavaş yavaş etkisini artıran Obezite ciddi sağlık problemlerine neden olabilmekte. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı..

Çağın Hastalığı Obezite

İstatistiklere göre ülkemizde yaşayan nüfusun yarısı kilolu veya obez. Sağlıksız beslenme ile yavaş yavaş etkisini artıran Obezite ciddi sağlık problemlerine neden olabilmekte. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz çağımızın hastalıklarından olan Obezite ilgili Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde seminer verdi. Aşırı yağ artımıyla ortaya çıkan, çevresel etkilerle tetiklenen genetik zeminli kronik bir hastalık olan Obezite ilgili bilgiler verilen seminere Büyükşehir Belediyesi personeli katıldı.

YAĞ ORANI FAZLALIĞI

Obezitenin meydana gelişinin açıklayan Dr. Poyraz "Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanır böylece obezite oluşumuna neden olur" dedi. Dr. Poyraz, Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’i, kadınlarda ise yüzde 20-25’ini yağ dokusu oluşturduğunu belirterek bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturduğunu kaydetti.

SAĞLIKLI KİLO VERMEK

Obezitenin tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Poyraz" Amaç kısa sürede fazla kilo vermek değil uzun vadede yavaş ama sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu muhafaza etmektir. Bunun için de gerekli olan, yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamaktır. Yapılması gereken öncelikle yağ ve kalori miktarı düşük sağlıklı bir beslenme programına başlamak ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşamın ayrılmaz parçası olan egzersizle bunu tamamlamaktır" diye konuştu.

Seminerde ayrıca Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü katılımcıların şeker, kollestrol ve kemik ölçümünü aldı.

Beyazgazete

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL