Yetişkin Sağlığı

Bu Hastalık Sinsice İlerliyor!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ, böbreklerin vücut ağırlığının binde dörtlük bölümünü oluşturan ve toplam kanın yüzde 25’ini alarak..

Bu Hastalık Sinsice İlerliyor!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ, böbreklerin vücut ağırlığının binde dörtlük bölümünü oluşturan ve toplam kanın yüzde 25’ini alarak işleyen ve her gün kanı 60 defa temizleyen bir organ olduğunu söyledi.

Tamamı neredeyse damarlardan oluşan böbreğin damar sistemini etkileyen her hastalıktan etkilendiğini dile getiren Doç. Üstündağ, böbreklerin en büyük düşmanının şeker hastalığı, aşırı tuz tüketimi, hipertansiyon ve sigara kullanımı olduğunu vurguladı.

KALP VE FELÇ RİSKİ

Böbrek hastalıklarının çok fazla şikâyet göstermediğinin altını çizen Üstündağ, şunları kaydetti: “Böbrek hastalığının kan testine yansıyan bozuklukları geç evrede ortaya çıkar. Gece idrara çıkmak, idrar miktarının artması, köpürmesi, idrar renginde değişiklik, idrar yaparken ağrı, vücutta gelişen ödem, kan basıncının yükselmesi, halsizlik gibi şikâyetler hastalığın erken döneminde ortaya çıkan bulgular olabilir. Hastalık ilerledikçe halsizlik, kuvvetsizlik iyice belirginleşir, kemik ağrıları, iştahsızlık, şişliklerin artması, idrarda azalma, bulantı, kusma ve şuur bulanıklığı tabloya eklenir. Böbrek hastalarının kalp krizi ve felç geçirme riskleri de çok fazladır.’’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL