Bu genler şizofreni riskini artırıyor!

Yetişkin Sağlığı
Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın, şizofreni konusunda dünyada yapılan en geniş kapsamlı genetik inceleme olduğu belirtildi.  Cardiff Üniversitesi’nin liderliğinde yapılan...
EMOJİLE

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın, şizofreni konusunda dünyada yapılan en geniş kapsamlı genetik inceleme olduğu belirtildi. 

Cardiff Üniversitesi’nin liderliğinde yapılan araştırma çerçevesinde, 35 ülkede, şizofreni hastası 37 binden fazla kişinin genetik yapısı incelendi ve sonuçlar, hasta olmayan 110 bin kişinin genetik yapılarıyla karşılaştırıldı. 

Bilimadamları, araştırma sırasında kişiyi şizofreniye daha meyilli hale getiren 100’den fazla geni tespit ederken, bunlardan 83’ünün daha önce hiç saptanmadığı ve çoğunun, beyin çevresinde kimyasal iletilerin aktarımıyla bağlantılı olduğu belirtildi. 

Araştırma ekibinin lideri, Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Michael O’Donovan, tespit edilen genlerin, şizofrenin biyolojisini ortaya çıkarma yönünde bir pencere açtığını ve böylece yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini söyledi. 

Dünyada 24 milyondan fazla kişinin şizofreni hastası olduğu biliniyor.