Bu Fotoğraf Her Şeyi Anlatıyor

Yetişkin Sağlığı
42 yaşında kanserden ölen Barb Tarbox’a ait fotoğraf ise kamuoyunda geniş yankı buldu. Kanada’da yeni alınan kararla sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını kaybedenlerin son anlarının bulu...
EMOJİLE

42 yaşında kanserden ölen Barb Tarbox’a ait fotoğraf ise kamuoyunda geniş yankı buldu.

Kanada’da yeni alınan kararla sigaraya bağlı hastalıklardan yaşamını kaybedenlerin son anlarının bulunduğu fotoğrafların paketlerin üzerinde kullanılması zorunlu hale getirildi. Daha önce yüzde 50 olan paketlerin üzerindeki fotoğraf oranı da yüzde 75’e çıkarıldı. Kanada Federal Hükümeti Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, sigara paketleri üzerine konacak görsel içeriklerle tiryakiliğe karşı mücadele başlattı. Bu amaçla yeni bir karar alan Federal Hükümet, gelecek yazdan geçerli olmak üzere sigara paketlerinin üzerine konulacak fotoğraf oranının yüzde 75’e çıkarılmasına karar verdi. Hükümet ayrıca, sigaraya bağlı hastalıklardan ölenlerin son anlarını içeren fotoğrafların da paketlerin üzerinde kullanılmasını zorunlu hale getirdi.

İNTERNETTE HIZLA YAYILDI
Bu amaçla hazırlanan fotoğraflardan birinde ise birkaç yıl önce Edmonton kentinde 42 yaşındayken sigaradan kaynaklanan akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitiren Barb Tarbox’ın ölüm öncesinde çekilmiş son dakikası kullanıldı. İnternet üzerinde hızla yayılan ve korku uyandıran bu fotoğraf, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Fotoğrafın üzerinde ise "Uyarı; Akciğer kanserinden ölmek böyle bir şey" ifadesi yer aldı. Ayrıca hastanın ölüm nedeni ve yaşı da belirtildikten sonra sigarayı bırakmak isteyenleri için yardım alabilecekler telefon numaraları da paket üzerinde yer buldu.

‘YUTKUNMAK ÇOK ZOR’
Başka bir fotoğrafta ise boğaz kanserine yakalanmış bir hastanın boğazında boru olduğu haldeki görüntüsü kullanıldı. Fotoğrafın üstüne de "Yutkunmak çok zor" ifadeleri yazıldı. Sigara ve tütün şirketleri kârlarının düşeceği ve zarar edecekleri yönünde şikâyette bulunup uygulamaya karşı çıkarken kanserli hasta fotoğrafının sigara paketlerinde bulunması, halk arasında geniş anlamda destek gördü.

Sabah