Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir? – Cevapveriyorum.net

Yetişkin Sağlığı
Günümüzde boyun tutulması yaşayan insanların sayısı oldukça fazla arttı. Bu hastalığın tedavi ve önem yöntemlerini sizlerle paylaştık.
EMOJİLE

Günümüzde boyun tutulması yaşayan insanların sayısı oldukça fazla arttı. Bu hastalığın tedavi ve önem yöntemlerini sizlerle paylaştık.

Boyun tutulması oldukça rahatsız edici bir durum olup, günlük aktivitelerinizin tamamını olumsuz etkilemektedir. Hatta ilerlemiş boyun ağrısı, dinlendirici bir uyku uyumanıza dahi engel olabilir. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığa sahip olduğunuzda kendinizi “Boyun tutulmasına ne iyi gelir?” sorusuna cevap ararken bulabilirsiniz.

Bu sorunun cevabına geçmeden önce hangi durumların boyun tutulmasına yol açtığını bilmenizde fayda var. Böylece bu durumlardan kaçınarak boyun ağrısı ile yüzleşmenizin önüne geçebilirsiniz. Aşağıda listelediğimiz durumlar boyun tutulmasına yol açabilmektedir.

  • Uzun saatler telefon ve bilgisayar gibi cihazlar önünde vakit geçirmek
  • Kötü bir duruşa sahip olmak
  • Yoğun stresler yaşamak
  • Rahat olmayan bir yatak ya da yastık kullanmak
  • Ani hareketlerde bulunmak

Boyun tutulması ile sık sık karşılaşmak istemiyorsanız yukarıdaki durumları tekrarlamamaya özen göstermelisiniz.

 

Boyun Tutulmasına İyi Gelebilecek Tavsiyeler

Eğer boyun tutulmasından kaynaklı ağrılar yaşıyorsanız bu durumun önüne geçmek isteyebilirsiniz. Bu noktada işinize yarayabilecek etkili tavsiyeleri sizler için bu yazıda derledik. Dilerseniz birlikte boyun tutulmasına iyi gelebilecek önerilere göz atalım…

Sıcak ya da Soğuk Uygulamalar Deneyin

Boyun tutulmasına iyi gelebilecek durumlardan bir tanesi sıcak ya da soğuk uygulamalar yapmak olacaktır. Örneğin boynunuzun ağrıyan kısmına buz koymayı deneyebilirsiniz. Buna ek olarak sıcak su torbası gibi malzemeleri uygulamak da ağrınıza iyi gelecektir. Ayrıca sıcak bir duş almayı ya da ısıtıcı yastıklar kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Esneme Hareketleri Yapın

Boyun bölgenizin esnemesini sağlayabilecek birkaç egzersiz yapmanız sizi ağrılarınızdan kurtarır. Ancak bu tavsiyeyi yerine getirirken ani hareketler yapmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü yapacağınız ters bir hareket boyun ağrınızın daha kötü olmasına sebep olabilir. Bu nedenle internette biraz araştırma yaparak doğru egzersizlere ulaşabilirsiniz.

Stresinizi Azaltın

Bu öneri uzun vadede oldukça etkilidir. Sizleri strese sokan durumlardan uzaklaşmanız ve rahat bir döneme girmeniz boyun tutulmalarınızın azalmasına yol açacaktır. Ayrıca stresten kaçınarak diğer pek çok rahatsızlıktan da kurtulabilirsiniz. Çünkü stresin insan vücuduna pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Uyku Ortamınızı Yeniden Düzenleyin

Eğer boynunuz tutulduysa rahatsız bir yatakta yatmaya devam etmenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine bu durumun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bu nedenle uyku ortamınızda küçük değişiklikler yaparak rahat bir uyku uyuyabilir ve ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Yapabileceğiniz değişikliklere birkaç önerimiz var:

  • Ortopedik bir yastık ve yatak edinebilirsiniz.
  • Uyumadan önce dinlenmeyi deneyebilirsiniz.
  • Sadece sırt üstü ya da yan pozisyonda yatmaya çalışabilirsiniz.
  • Eğer geceleri dişlerinizi sıkıyorsanız bir uzmana danışarak ağız koruyucusu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu önerileri uygulayarak boyun ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Kaynak: Cevap Veriyorum