Yetişkin Sağlığı

Boy Uzatan Spor!

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi Murat Sanrı, cimnastiğin boy gelişimini normal sınırların üstüne çıkardığını söyledi. Cimnastiğin sanıldığı gibi sadece akrobatik hareketlerin öğretildiği bir spor branşı olmadığını..

Boy Uzatan Spor!

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi Murat Sanrı, cimnastiğin boy gelişimini normal sınırların üstüne çıkardığını söyledi.

Cimnastiğin sanıldığı gibi sadece akrobatik hareketlerin öğretildiği bir spor branşı olmadığını vurgulayan Sanrı, "Cimnastik bedensel gücün gelişimi amacıyla yapılan aletli ve aletsiz çalışmaların bütünüdür. Step, aaerobik, pilates, fitness ve balenin temelini cimnastik hareketleri oluşturur." dedi.

Sanrı, "Gelişim cimnastiğinde çocuğun yaşına uygun yapılan oyunsal formda çalışmalarla bedensel gücün gelişimi sağlanır. Solunum ve dolaşım fonksiyonları zaten var olan motorik yetenekleri geliştirilir. Boy gelişimi normal sınırlarının üstüne çıkar." diye konuştu.

Gelişim cimnastiğinin çocuktaki yeteneklerin geliştirilip pekiştirildiği çalışma modeli olduğunu anlatan Sanrı, "Bütün spor branşları yapıları gereği çeşitli motorik özellikler, yetenekler gerektirir. Düzgün koşamayan, sıçrayamayan, bir kez dahi şınav çekemeyen, bara kendini bir kez dahi çekemeyen, denge yetileri geliştirilmemiş, bacak, karın, kol, sırt, bel kasları zayıf, öne geri katlanmaktan yoksun, esnek olamayan, ayrım, oryantasyon, uyum, ritm ve denge duygusu gelişmemiş bir çocuk top oynayabilir, yüzebilir, basketbol oynayabilir, voleybol oynayabilir ama gelişim cimnastiği eğitiminden geçmemişse var olan yeteneklerin gerisinde kalır." şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL