Bir Gülüş Her Derde Deva

Yetişkin Sağlığı
Dünyaca ünlü popüler bilim dergisi New Scientist son sayısında kahkahanın insan doğasındaki önemini ele aldı. İnsanoğlu kahkaha atabilen tek canlı. Bebebekler ilk kahkahalarını 2-6 aylıkken atıyor. Ka...
EMOJİLE

Dünyaca ünlü popüler bilim dergisi New Scientist son sayısında kahkahanın insan doğasındaki önemini ele aldı. İnsanoğlu kahkaha atabilen tek canlı. Bebebekler ilk kahkahalarını 2-6 aylıkken atıyor. Kahkaha beyindeki dopamin salgılanması ve ödül mekanizmasıyla bağlantılı olduğu için bebeklerin mutlu ve güvende hissetmesini sağlıyor, bu da bebeği çevresini tanımaya ve öğrenmeye teşvik ediyor.

Bilim adamları deneklere 20 dakika boyunca komedi programları izletti. Programdan önce ve sonra bu kişilerin tansiyon ve kolesterol seviyeleri ölçüldü, 20 dakikanın sonunda her ikisinde de belirgin düşme yaşandığı görüldü. Bilim adamları bunun 20 dakika egzersizin fiziksel faydalarının yerini tutmadığını ancak kahkaha atmakla egzersizin psikolojik etkilerinin aynı olduğunu söyledi. Kahkaha atmanın bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruduğunu ve kahkaha atan yeni doğum yapmış annelerin süt kalitesinin arttığını gösteren araştırmalar da bulunuyor.

ŞAKAYA 17 YANIT

İnsanlar günde ortalama 17 kez kahkaha atıyor. Kahkaha atanların yalnızca yüzde 10-20’si bunu bir şakaya yanıt olarak yapıyor. İnsanların konuşurken kahkaha atma ihtimali bir şey dinlerken kahkaha atma olasılığından yüzde 50 daha fazla. İnsanlar topluluk içindeyken yüzde 30 daha fazla kıkırdıyor.