Besin Değerlerini Kaybetmemek İçin…

Yetişkin Sağlığı
Sebzeleri hazırlarken; ayıklama, yıkama ve doğrama sırasını takip ediniz. Sebzeleri doğradıktan sonra bekletmeyiniz ve pişirme suyunu dökmeyiniz. Meyvenin suyu yerine kendisini tercih ediniz. Taze sık...
EMOJİLE

Sebzeleri hazırlarken; ayıklama, yıkama ve doğrama sırasını takip ediniz.
Sebzeleri doğradıktan sonra bekletmeyiniz ve pişirme suyunu dökmeyiniz.
Meyvenin suyu yerine kendisini tercih ediniz.
Taze sıkılmış meyve suyu tüketilecekse sıkılır sıkılmaz bekletilmeden tüketilmelidir. Buzdolabında bekletilmesiyle C vitamini kaybı artar.
Kesip doğradıktan sonra meyveleri bekletmeden hemen tüketiniz.
Taze meyveler komposto yapıldığında önce şeker eritilir, kaynatılır ve meyveler daha sonradan eklenmelidir. Kuru ve sert meyvelerde ise önce meyve pişirilir ve şeker sonradan ilave edilir.
Dondurulmuş sebzeler, çözünmeden pişirilmelidir. Çözünmüş sebzeler hemen tüketilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.
Salataya ilave edilecek sirke, limon gibi soslar salata servise çıkmadan hemen önce ilave edilmelidir. Önceden sos ilave edildiğinde A ve C vitaminleri kaybı artar, renk bozulur.
Kurubaklagilleri pişirmeden önce gaz yapıcı özelliğinden arındırmak için mutlaka ıslatınız ve ıslatma sırasında belli aralıklarla suyunu değiştiriniz.
Kurubaklagilleri iyi pişiriniz ve pişirme suyunu kesinlikle dökmeyiniz.
Pilav ve makarna yaparken haşlama sularını kesinlikle dökmeyiniz.
Pirinç, un, şehriye gibi tahıllar yağda kavrulmamalıdır. Bu işlem hem besin değeri kaybına hem de kansorejen maddelerin oluşumuna neden olur.
Et-tavuk- balığı odun ya da kömür ateşinde pişiriyorsanız etinizin ateşten en az 15 cm kadar uzakta olmasına dikkat ediniz.
Yağlar uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa kansorejen bileşikler oluşur. Yemeklerini pişirme yöntemi olarak kavurma ve yağda kızartma yöntemlerini kullanmayıp, haşlama, ızgara ve fırında pirişiniz.
Asla çiğ yumurta tüketmeyiniz.
Yumurtayı haşlanmış olarak 8-12 dakika kaynatarak tüketiniz ve yumurta saısının etrafında sarı-yeşil halkanın oluşmamış olmasına dikkat ediniz.
Sütlü tatlı yaparken, şeker en son eklenmelidir. Şekerle birlikte pişen sütün protein değeri azalır.

Ensonhaber