Beklenmedik Kilo Kaybının Nedenleri

Yetişkin Sağlığı
Sağlıklı bir yaşam sürmek her bireyin beklentisidir. Aynı durum zinde kalmak için de geçerlidir. Fakat bazen ani kilo kayıpları yaşanabilir. Bireyler çoğu zaman egzersizler, spor aktiviteleri ve diyet...
EMOJİLE

Sağlıklı bir yaşam sürmek her bireyin beklentisidir. Aynı durum zinde kalmak için de geçerlidir. Fakat bazen ani kilo kayıpları yaşanabilir. Bireyler çoğu zaman egzersizler, spor aktiviteleri ve diyet uygulamalarıyla kilosunu dengelemeye çalışırken hızlı kayıplar gözlemleyebilir. Beklenmedik kilo kaybının nedenleri araştırılırken birçok faktörün bu duruma sebep olduğu görülecektir. Bu ve buna benzer tüm sağlık konularının ele alındığı www.probiyotix.com adlı web sitesinde ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ani Kilo Kaybının Nedenleri

Beklenmedik kilo kaybının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yeme bozuklukları
 • Diyabet
 • Depresyon
 • Crohn hastalığı
 • Kronik ishal
 • Demans
 • Kanser
 • Addison hastalığı
 • AIDS
 • Peptik ülser
 • Hipertiroidi

Peptik Ülser: Bu hastalık, midenin üst kısmının iç yüzeyi ve yemek borusunda gelişebilen açık yaralarla ortaya çıkar. Genelde birtakım ilaçların uzun süreli tüketiminde ülser gözlemlenir. Yaygın belirtileri; kan kusma, ani kilo kaybı, iştah değişikliği ve dışkıda koku ve renk değişikliğidir.

Hipertiroidi: Tiroid bezinin aşırı tüketimi sonucunda oluşur. Aniden kilo kayıplarının nedenleri arasındadır. Terleme, düzensiz kalp atışı ve aşırı stres ile kendini gösterir.

AIDS: AIDS virüsü tüm dünyada yaşamı tehdit eder. Ayrıca beklenmedik kilo kaybının nedenleri arasında yerini almıştır. AIDS’e eşlik eden diğer hastalıklar; kanser, toksoplazma, kandidiyazis, tüberküloz ve böbrek hastalıklarıdır.

Yeme Bozuklukları: Yeme bozukluğunda hasta aslında kaç kilo olduğuna ve sürekli ne kadar gıda tükettiğine takıntılı hale gelir. Anoreksiya Nervoza olarak adlandırılan bu hastalık da ani kilo kayıplarının sebepleri arasındadır.

Diyabet: Yüksek kan şekeri seviyeleri durumunda oluşan diyabetin en sık görülen belirtileri ani kilo kaybı ve aşırı susamadır. Böbreklerin şekeri ememediği durumlarda ortaya çıkan bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmelidir. Bilindiği üzere şeker hastalığının tedavisinde insülin kullanılır.

Depresyon: Devamlı üzüntüye maruz kalmak günümüz sorunları arasındadır. Yani depresyona giren her birey farklı semptomlar göstermekle beraber ani kilo kaybıyla karşılaşabilir.

Demans: Beyin fonksiyonlarının azalmasıyla ortaya çıkan Demans hastalığında konuşma bozukluğu ve hafıza kaybı yaşanır. Bu hastalığa bağlı olarak ani kilo kaybı da görülebilir.

Crohn Hastalığı: Sindirim sistemindeki zarın iltihap kapması sonucunda oluşur. En önemli belirtisi aşırı kilo kaybıdır. Oldukça sancılı bir hastalık olmakla beraber sindirim sisteminin farklı bölgelerini etkiler.

Kronik İshal: Hatalı gıda tüketimi sonucunda ortaya çıkan kronik ishal de ani kilo kaybına davetiye çıkarabilir. Viral enfeksiyonların sebep olduğu kronik ishalin hızlıca tedavi edilmesi önemlidir.

Çölyak: Bir tür sindirim sistemi rahatsızlığı olan çölyak, böbrekleri, karaciğeri ve beyni etkiler. Bu durumlar beklenmedik kilo kayıplarını da ortaya çıkarır.

Kanser: Beklenmedik kilo kaybının nedenleri arasında belki de en önemlisi olan kanser, yaygın görülen bir hastalık haline gelmiştir. Tümör içinde bulunan kanser hücreleri metabolizmayı hızlandırdığı için ani kilo kayıpları kaçınılmazdır.