Bağırsak Grubunuz ne?

Yetişkin Sağlığı
Bilim insanlarının yaptığı araştırma, bağırsaklardaki milyarlarca bakterinin, ‘bacteroides’, ‘prevotella’ ve ‘ruminococcus’ olmak üzere 3 gruba ayrıldığını gösterdi...
EMOJİLE

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, bağırsaklardaki milyarlarca bakterinin, ‘bacteroides’, ‘prevotella’ ve ‘ruminococcus’ olmak üzere 3 gruba ayrıldığını gösterdi.

A, B, O ve AB kan gruplarına göre olduğu gibi artık kişiler bu 3 gruba göre de değerlendirilebilecek.

Bağırsak florasına göre kişilerin sadece 3 gruba ayrıldığı ortaya çıktı.

Avrupa, ABD ve Japonya’da yaşayan 39 kişinin bağırsak mukozasından örnekler alan bilim insanları bu 3 grubun yaş, sağlık durumu ve kökenle bağlantılı olmadığını, grupların kan grubuna göre ya da metabolizmaya göre değişkenlik gösteriyor olabileceğini vurguladı.

Bağırsak florasında, 3,3 milyon gen bulunduğuna ve bunun DNA’da bulunandan 150 kat fazla olduğuna dikkati çeken araştırmacılar, böylece bu 3 gruba göre kişiler karşılaştırılarak kilo alımıyla bağlantılı bakterilerin daha hızlı belirlenebileceğini ve uygun tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini ifade etti.

"Nature" dergisinde yayımlanan araştırmanın şeker hastalığı, obezite ve bazı bağırsak hastalıklarına karşı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine, ayrıca bazı ilaç ve yiyeceklerin neden kişiden kişiye farklı etkiler gösterdiğine ışık tutması umuluyor.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

ntvmsnbc