“Arnavut kaldırımları diz ağrısı sebebi”

Yetişkin Sağlığı
Alınan her kilonun merdiven çıkarken veya yürürken dizlere 4 kilo olarak yansıdığını vurgulayan Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kadınların diz ağrısından daha çok şikayet ettiğini söylüyor...
EMOJİLE

Alınan her kilonun merdiven çıkarken veya yürürken dizlere 4 kilo olarak yansıdığını vurgulayan Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kadınların diz ağrısından daha çok şikayet ettiğini söylüyor.

“Bir kere aşırı kiloya ulaştıktan sonra semptomlar artar fakat bazen ortadan kaybolduğu da gözlenir” diyen Şenbursa, pek çok insanın ortak şikayeti olan diz ağrısını önleyecek önerilerini 5 başlıkta şöyle sıralıyor:

Merdivenlerden zıplayarak inip çıkmayın: Uygun kiloda değilseniz bu sizin diz ekleminizin üzerine ciddi bir stres bindirir. Örneğin 68 kg iseniz, bu ortalama olarak dizlerinize 272 kilogram biniyor demektir. Merdiven inip çıkarken destek almak için trabzanlardan tutunarak binen yükü azaltabilirsiniz.

Çimler ve Arnavut kaldırımlarında gezmeyin: Eğer osteoartritiniz veya herhangi bir diz yaralanmanız varsa, çim veya Arnavut kaldırımı yerine, yaya kaldırımı veya zemini özel tasarlanmış yerleri tercih edin. Çünkü yumuşak ve desteksiz zeminler dizlerinize daha fazla yük bindirerek yaralanma riskini arttırır.

Squat ve lunge egzersizinde aşırıya kaçmayın: Egzersizleri yaparken 90 derecenin üzerinde dizlerinizi bükmeyin ve dizlerinizin ayaklarınıza paralel olduğundan emin olun.

Uyluklarınızın iç kısmını da çalıştırın: Bacağınızın iç kısmındaki kasların kuvvetli olması yürürken binen stresin azalması ve dolayısı ile dizinizin daha fazla zorlanmaması için önemlidir. Bu çalışmaya başlamanın en kolay yolu; her oturduğunuzda dizlerinizi birbirine doğru iterek iyice sıkıştırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Bu egzersizi dilediğiniz kadar yapın.

Spinning dersinde iken bisikletin selesini çok alçak ayarlamayın: Pedal en aşağı pozisyonda iken bacağınızın tamamen düz olduğundan ve selenin yeterince yüksek olduğundan emin olun.