Armut tam bir şifa deposu!

Yetişkin Sağlığı
Lif oranı yüksek diyetler kan glukoz seviyelerinin kontrolüne, kilo kaybına ve kalp hastalık riskinin azaltılmasına yardımcıdır. Düşük glisemik indekse sahiptir, daha uzun süre tok tutar ve ...
EMOJİLE

Lif oranı yüksek diyetler kan glukoz seviyelerinin kontrolüne, kilo kaybına ve kalp hastalık riskinin azaltılmasına yardımcıdır. Düşük glisemik indekse sahiptir, daha uzun süre tok tutar ve kilo kaybına destek olur. Kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olduğu için armudu diyabet hastalarıda tüketebilir. Hastalıklara karşı savaşan bir antioksidan olan C vitaminini kan basıncını dengeleyen bir mineral olan potasyumu içerir. 1 taze armut günlük C vitamini ihtiyacının % 10’unu, günlük potasyum ihtiyacının da %5’ini karşılar. 1 orta boy armut ( kabuklu ) 96 kaloridir. 

Hipoallerjenik bir meyvedir, kiraz veya kivi gibi allerjik reaksiyon göstermez bu yüzden bebekler katı besinlere başladıklarında kullanılan ilk meyvelerdendir. Ekmek veya muffin yapımında, kahvaltılık gevreklerde, öğlen yemeği olarak; karışık yeşillik, balzamik, dilimlenmiş armut ve ½ bardak bezelye veya ton balığı ile veya biftek, peynir ve armutlu sandviç hazırlanabilir, akşam yemeği için tavuk rosto, armut, ceviz ve arpacık soğanla lezzetlendirilebilir, çorbalarda (özellikle balkabağı çorbası gibi püre çorbalarda), ara öğün olarak cevizle birlikte veya portakal suyu, az yağlı süt , ½ bardak berrie (çilek, ahududu vs.) ve armutla bir içecek hazırlanabilir.

Kan basıncı: Antioksidan ve antikanserojen olan glutatyonu içermesi ile yüksek kan basıncını ve inmeyi önlemeye yardımcıdır. Günde 1 armut tüketimi inme riskini % 52 oranında azaltır.

Kanseri önleme: Yüksek C vitamini ve bakır içeriği ile iyi bir antioksidan özellik gösterir ve serbest radikal hasarına karşı hücreleri korur.

Kolesterol: Yüksek pektin içeriği kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcıdır. Pektin suda çözünen bir liftir, sindirim sisteminde yağlı maddelere bağlanıp, atılmasını sağlar. Çözünür lif aynı zamanda şekerin vücutta kullanımının düzenlenmesine de yardımcı olur.

Osteoporoz: Armutta yüksek oranda bor vardır. Bor vücutta kalsiyumu korur, osteoporozu önler veya geciktirir.

Gebelik: Armudun folik asit içeriği yüksektir, nöral tüp defektlerini önler.

Nefes darlığı, boğaz problemleri, ses telleri: Yaz sıcaklarında çocuklarda aşırı balgam oluşumu nedeniyle nefes darlığı görülebilir. Balgamı temizlemek için bu dönemde armut suyu içilebilir. Her sabah ve akşam armut suyu tüketimi sıcak günlerde vücudunuzun soğumasına yardımcı olur. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme