Antibakteriyel sabunlar hamileler için tehlikeli

Yetişkin Sağlığı
ABD’de bulunan Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, bu tür sabunların çokça içerdiği triklosan ve triklokarbon maddelerinin anne adayı ve karnındaki bebek için r...
EMOJİLE

ABD’de bulunan Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, bu tür sabunların çokça içerdiği triklosan ve triklokarbon maddelerinin anne adayı ve karnındaki bebek için risk oluşturabileceğini gösterdi. 

Araştırmaya katılan gebelerin tümünün idrarında bu maddelerin izlerine rastlayan bilim adamları ayrıca göbek kordonu sıvısından alınan kan örneklerinde de bu kimyasalları tespit etti. 

Bilim adamları, hayvanların gelişimi ve üremesini olumsuz etkileyen söz konusu kimyasalların insanlarda da risk oluşturabileceğini vurguladı. Ancak bilim adamları, bu maddelerin bulunduğu ürünlerin kullanımının kesilmesi halinde triklosan ve triklokarbonun vücuttan kolayca atılabileceğine dikkati çekti.

Daha önce yapılan bazı araştırmalar, bu kimyasalların giderek artan bir kamu sağlığı sorunu olan antibiyotik direncini artırabileceğini göstermişti. 

Triklosan ve triklokarbon, antibakteriyel sabunlarda ve evde kullanılan temizlik ürünlerinde en fazla bulunan kimyasallar. 

Araştırmanın sonuçları San Francisco’da düzenlenen Amerikan Kimya Derneği’nin kongresinde sunuldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme