Altın, kanserli hücreyi öldürüyor!

Yetişkin Sağlığı
Uzmanlar kemoterapi ilaçlarıyla kaplı çok küçük altın küreler geliştirdi. Bu çok küçük altın küreler tümörlü hücrelere zerk edildiğinde, kanserli hücrelerin çoğalması durdu ve çok sayıda kanserli hücr...
EMOJİLE

Uzmanlar kemoterapi ilaçlarıyla kaplı çok küçük altın küreler geliştirdi. Bu çok küçük altın küreler tümörlü hücrelere zerk edildiğinde, kanserli hücrelerin çoğalması durdu ve çok sayıda kanserli hücre öldü. Uzmanlar bu yöntemle tedavisi zor kanserli hücrelerin hedef alınabileceğini umuyor. İnsanlardan alınan beyin tümörü örnekleri üzerinde yapılan denemelerde kürelerle yapılan tedavinin normal radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinin etkisini ve tüm kanserli hücrelerin öldürülebilmesi şansını arttırdığı görüldü.

BBC’nin haberine göre, insanlar üzerinde deneme iki yıl sonra Araştırma sırasında kanserli hücrelere bir doz radyoterapi uygulandı. Radyoterapi kanserli hücrelere saldırmanın yanı sıra, altın çekirdek içindeki elektronları uyardı. Uyarılan elektronlar da kanserli hücrenin DNA yapısının çözülmesini tetikledi. Tedaviyle birlikte küreyi kaplayan kemoterapi ilacı cisplatin de zayıflatılmış tümöre saldırdı. 20 gün sonra tedavi edilen örneklerde kanserli hücreye rastlanmadı.

Uzmanlar tekniğin umut vadetmekle birlikte, standart tedavi sürecinin bir parçası olması için daha çok sayıda deneme yapılması gerektiğini belirtiyor. Araştırmacılar insanlar üzerindeki denemelerin iki yıl içinde başlamasını umuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme