Alıç Meyvesi

Yetişkin Sağlığı
ALIÇ (Tam zamanı) Prof.Dr.İlker DURAK /Malatya Alıç özellikle kalbe çok iyi gelmektedir. Kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalleştirilmesi sebebiyle kalp destekleyici olarak tüketilmektedir. Kalpt...
EMOJİLE

ALIÇ (Tam zamanı)
Prof.Dr.İlker DURAK /Malatya

Alıç özellikle kalbe çok iyi gelmektedir. Kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalleştirilmesi sebebiyle kalp destekleyici olarak tüketilmektedir. Kalpte kan akışının ve oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Kan damarlarının çeperlerinin güçlenmesini sağlar. Sinirsel kalp çarpıntıları, kalp ritim bozuklukları, ağır enfeksiyon hastalıkları, kalp yetmezliği, kas zayıflaması, kalp krizi sonrasında oluşan yüksek kan basıncı ve damar sertliğine oldukça faydalıdır. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendirir.

● Kalp hastalığının iyileşme sürecini hızlandırır. Ritim bozukluğuna da iyi gelir.

● Ağır enfeksiyon sonrasında kalbin kaslarında meydana gelen hasarların giderilmesine ve kalp yetmezliği sorunlarına iyi gelir.

● Yüksek tansiyon sonrasında oluşmakta olan damar sertliklerinin düzelmesinde etkilidir. Kalp krizi riskini en aza indirir.

● Vücuttan ödem atmada yardımcıdır.

● Sinirsel sorunların azalmasına yardımcıdır.

● İshalin giderilmesinde faydalıdır. Fakat fazla tüketilirse kabızlığa sebep olabilir.

● Özellikle kalp krizi geçirmiş olan kişiler bu meyveyi tüketirse kalbin güçlenmesini sağlar.

● Kusmayı giderir. Midenin düzelmesini sağlar.

● Göğüs ağrısına, migrene ve baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

● Damar tıkanıklıklarının önüne geçen etkili bir meyvedir.

Alıç yaprağı ve Çiçeği Neye İyi Gelir?

Alıç ağacının yaprağı kaynatılıp çay şeklinde tüketilir. Alıç yaprağının tüketilmesi damar ve Kalp hastalıkları olan kişilerde oldukça faydalıdır. Tıkalı olan damarların açılması için kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir.

Alıç ağacının meyvesi kadar yaprakları, çiçekleri ve çekirdeği de oldukça faydalıdır. Alıç meyvesinin çekirdeği kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp ritim bozuklukları, kalp kaslarında meydana gelen rahatsızlıklar, yüksek kan basıncı ve damar sertliğinin tedavilerinde kullanılmaktadır.

Alıç bitkisi ve sirkesinin damarlara ve kalbe iyi geldiği bilinmektedir. Kalp kaslarının güçlendirilmesine ve kalp damarlarındaki kan dolaşımının arttırılmasında etkilidir. Aynı zamanda alıç sirkesinin damarları genişleten bir özelliği vardır.

Alıçın hemen hemen bütün ürünlerinin bilinen çok fazla faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

● Kolesterol ile mücadele eder.

● Bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.

● Kişilerin yaşlanma belirtilerine karşı önlem almalarını sağlar.

● Kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Alıç bitkisinin meyvesi, yaprağı, çiçeği, çekirdeği hepsinin ayrı ayrı faydaları vardır. Fakat ortak fayda kalp içindir. Bu nedenle özellikle kalp ve damar hastalarının tam da mevsimi gelmişken düzenli olarak alıç ürünleri tüketmeleri faydalı olur.