Aksiyon filmleri şişmanlatıyor!

Yetişkin Sağlığı
Televizyon ve obezite arasında bağlantı bulunduğunu gösteren daha  önceki araştırmalardan yola çıkan Cornell Üniversitesi’nden bilim adamları hangi  tür filmlerin “daha fazla kil...
EMOJİLE

Televizyon ve obezite arasında bağlantı bulunduğunu gösteren daha  önceki araştırmalardan yola çıkan Cornell Üniversitesi’nden bilim adamları hangi  tür filmlerin “daha fazla kilo aldırdığını” inceledi. 

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, aksiyon filmlerini izlerken  daha fazla atıştırıldığını ortaya koydu. 

Bu sonuca varmak için bilim adamları bazı üniversite öğrencilerine  televizyon seyrederken bir kase dolusu çikolata, bisküvi, havuç ya da üzüm verdi. 

Öğrencilere 2005 yapımı aksiyon türü “The Island” (Ada) filmi ya da  bir şov programı izletildi ve ne kadar yediği gözlemlendi. Aksiyon filmini  izleyenlerin ortalama yüzde 65 daha fazla kalori aldığı belirlendi. 

Ayrıca erkeklerin atıştırmaya kadınlardan daha meyilli olduğu görüldü. 

Bu tür filmlerin seyirciyi ekrana bağladığını ve bilinçsiz şekilde  yemeye ittiğini belirten bilim adamları, filme dalınca seyircilerin doyduğunun  farkına varamadığını ve yemeye devam ettiğini vurguladı. 

Ciddi bir hastalık olan obezitenin giderek arttığına dikkati çeken  bilim adamları, aksiyon gibi televizyondan gözün alınamadığı filmler izlerken  atıştırmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti. 

Araştırmanın sonuçları “JAMA Internal Medicine” dergisine yayımlandı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme