Ağrılara “karbondioksit” çözümü

Yetişkin Sağlığı
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Atalay, yaptığı açıklamada, Fransız mucit Cristian Cluzeau tarafından geliştirilen NCS yönteminin tedavi, kas ve eklem ağrıları çeken, t...
EMOJİLE

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Atalay, yaptığı açıklamada, Fransız mucit Cristian Cluzeau tarafından geliştirilen NCS yönteminin tedavi, kas ve eklem ağrıları çeken, travma veya operasyon sonrası şişlikleri bulunanlar için umut ışığı olduğunu söyledi.

NCS yönteminde herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan vücudun -78 derece soğuk ile aniden uyarıldığında savunma ve tedavi mekanizmalarının etkin hale getirilerek tedavinin sağlandığına dikkati çeken Atalay, yöntemin vücuttaki bütün ağrıları kestiğini, yangıyı giderdiğini, kas gevşetme özelliği olduğunu ve şişlikleri de hızla indirdiğini anlattı.

Bu tedavinin uygulandığı hastalarda başka bir ilaç tedavisine veya cerrahi müdahaye gerek kalmadığını belirten Atalay, yöntemin yeni başlayan rahatsızlıklarda yüzde 100, kronikleşmiş rahatsızlıklarda ise yüzde 90 oranında başarılı olduğunu bildirdi.

Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan yöntemin birçok Avrupa ülkesinde kullanıldığını, Türkiye’de ise son yıllarda bazı üniversite hastanelerinde kullanılmaya başlandığını dile getiren Atalay, “Eklem ağrıları, kas ağrıları, tendinit, bursit, ağrılı topik sendromu, varis ağrıları, tenisi dirseği rahatsızlığı gibi pek çok rahatsızlığı gideriyor. Yara iyileşme süresini de kısaltıyor. Hastaların cerrahi tedaviye gitmeden kısa vadede tedavi edilmesiyle hastaların yaşamsal kaliteleri artıyor” dedi.

Koltuk değnekleriyle girdiği hastaneden yürüyerek çıktı

Muratpaşa Belediyesinde işçi olarak çalışan 35 yaşındaki iki çocuk babası Ümit Yürük, NCS yöntemiyle sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Bir ay önce motosikletini tamir ederken belinin kitlendiğini ve ayağa kalkamadığını anlatan Yürük, hastaneye bir kolunda eşi diğer kolunda ise koltuk değneğiyle girebildiğini ifade etti.

Bir arkadaşının aracılığıyla NCS yöntemini duyduğunu kaydeden Yürük, şöyle konuştu:

“Uygulamayı yapmaya karar verdim. İkinci seanta koltuk değneğimden kurtuldum. Üçüncü seansta ise hastaneden yürüyerek çıktım. 3 gün içinde ağrılarımdan tamamen kurtuldum. Şimdi çok iyiyim. Ağrılarım yüzde 100 geçti. İşim çok ağır olmasına rağmen rahatlıkla çalışabiliyorum.”

 

AA