5 yıl içinde kemoterapiyi tarihe gömecek!

Yetişkin Sağlığı
İngiliz araştırmacılar, yeni bir tedavi yönteminin on binlerce kanser hastanın hayatını kurtaracağını iddia etti. Bağışıklık sistemimiz enfeksiyonlar ve kanserle savaşmak için eğitilmiş olsa da, bazı ...
EMOJİLE

İngiliz araştırmacılar, yeni bir tedavi yönteminin on binlerce kanser hastanın hayatını kurtaracağını iddia etti.

Bağışıklık sistemimiz enfeksiyonlar ve kanserle savaşmak için eğitilmiş olsa da, bazı tümörlerin koruyucu bir kalkan geliştirmesi mümkün. Bu da vücudumuzdaki bağışıklık sisteminin, kemoterapi tedavisinin ve diğer ilaçların kimi zaman etkisiz olabileceiği anlamına geliyor.

Habertürk’te yer alan habere göre, ancak yeni geliştirilen yeni bir tedavi yöntemi, bu kalkanları yıkıp vücuda tümörlere saldıracağını öğretebilir.

“İmmunoterapi” olarak adlandırılan ve özellikle akciğer ve cilt kanseri gibi ölümcül türlerde etkili olan yöntemde, bağışıklık sistemi kanser hücreleriyle savaşması için eğitiliyor. Yan etkleri kemoterapiden daha az olmakla birlikte bulantı, döküntü ve yorgunluk şeklinde görülebiliyor.

İleri derece cilt kanseri olan 950 kanser hastasının katıldığı çalışmada, tedavi sayesinde tümörlerin %60’ının küçüldüğü ya da kontrol altına alındığı saptandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme