10 adımda sağlıklı yaşam

Yetişkin Sağlığı
"2012 sağlıklı beslenmeye yöneldiğiniz yıl olsun" diyen Dyt. Selin Ok, yeni yıla girerken insanların aldığı kararlar arasında sağlıklı beslenmeye de yer verilmesi çağrısında bulundu. Selin O...
EMOJİLE

"2012 sağlıklı beslenmeye yöneldiğiniz yıl olsun" diyen Dyt. Selin Ok, yeni yıla girerken insanların aldığı kararlar arasında sağlıklı beslenmeye de yer verilmesi çağrısında bulundu. Selin Ok, geçmişin yanlış alışkanlıklarını bir kenara bırakarak başta obezite olmak üzere birçok hastalığa karşı önlem alınabileceğini vurguladı.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Selin Ok, tüm yaş gruplarından bekledikleri yeterli ve dengeli beslenmeyi, "Vücudun büyümesi, dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin ögelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması" olarak tanımladı. Selin Ok, besinlerin içerdikleri protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller ile görünüş, şekil ve lezzet yönünden şu gruplarda toplandığını belirtti: "Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tahıllar, sebze ve meyveler, yağ ve şeker."

SAĞLIKLI BESLENMEDE ATILACAK 10 ADIM

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Selin Ok, sağlıklı beslenmeye karar verenlerin uygulaması gereken 10 önemli kuralı ise şöyle sıraladı:

1-Öğün atlamadan düzenli beslenin. Günlük tükettiğiniz besinlerin çok çeşitli olmasına özen gösterin. Hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdaları tercih edin. Doğal ve mevsimine uygun besinler tercih edin.
2-Günde en az 2-2,5 litre su içiniz.
3-Günlük beslenmenizde ekmek ve tahıl grubu besinleri bulunmasına özen gösterin.
4-Her gün mutlaka taze sebze ve meyve tüketin.
5-Her gün orta düzeyde fiziksel aktivite yapın.
6- Günlük tükettiğiniz yağ miktarını kontrol edin. Yağdan gelen enerji miktarının, toplam enerjinin yüzde 30’unu geçmeyecek şekilde olmasına özen gösterin.
7-Yağlı et ve et ürünleri yerine beyaz et veya kuru baklagilleri tercih edin.
8-Yarım yağlı süt ürünleri kullanın.
9-Tatlılar ve şekerli ürün tüketimini sınırlandırın.
10-Günlük tuz alımını azaltın.

Star