Sağlıkta ‘tek tık’ dönemi geliyor

Sağlık Kurumları
Sağlıkta ‘tek tık’ dönemi başlıyor. Vatandaş bundan sonra hangi özel hastane için ne kadar ilave ücret ödeyeceğini hastaneye gitmeden öğrenebilecek. Hazırlanan internet sitesi ay sonunda h...
EMOJİLE

Sağlıkta ‘tek tık’ dönemi başlıyor. Vatandaş bundan sonra hangi özel hastane için ne kadar ilave ücret ödeyeceğini hastaneye gitmeden öğrenebilecek.

Hazırlanan internet sitesi ay sonunda hizmete geçecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, vatandaşların sağlık hizmetlerine anında ulaşabilmesini ve hangi hizmete ne kadar fark ücreti ödendiğinin bilinmesini hedeflediklerini belirtti. ‘Hastaneni seç, doktoruna ulaş’ sloganıyla hazırlanan internet sayfasına şifresiz olarak girebileceğini işaret eden Çelik “İnternet sayfasına giren vatandaşlar, özel sağlık hizmet sunucularında verilen sağlık hizmetlerine SGK’nın ödediği miktarı görebilecek. Vatandaşlar, özel hastanelerde en fazla ne kadar ilave ücret ödeyeceklerini de anında öğrenecek. Ayrıca özel hastanelerin hangi hizmetleri verdiği, doktorların meslek bilgileri, işlemlerin sayısal bilgilerine ve çalışma saatlerine ilişkin veriler de yer alacak” dedi.

Cep telefonları için de hazırlanıyor

Projenin ikinci aşamasında, internet sitesine erişimi artırmak amacıyla android işletim sistemiyle çalışan kioskların ve tabletlerin özel hastanelere konulacağına işaret eden Bakan Çelik, bilgilere cep telefonlarından da ulaşılabilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydetti. İnternet sayfasında yer alan ‘hastane arama’ butonuna basıldığında, SGK’nın 81 ilde anlaşmalı olduğu tüm hastanelerin ve dal merkezlerinin bilgilerine ulaşılabilecek. Bu hastanelerdeki anlaşmalı bölümlerle anlaşmalı doktorların tümünün bilgisi bu sayfada yer alacak. Sayfada ayrıca, anlaşmalı hastanelerin hangi oranda fark ücreti aldığı bilgisine de ulaşılacak. ‘Doktor arama’ butonu kullanılarak doktorun adı ve soyadı ya da şehir ve branş bilgileri girilerek arama yapılabilecek. Böylece hangi doktorun, hangi hastanede görev yaptığı, uzmanlık alanının ne olduğu, hangi üniversiteden mezun olduğu ve doğum tarihi gibi bilgiler anında öğrenilebilecek. Ayrıca, doktorun son 6 ayda kaç ameliyat ya da muayene yaptığı gibi bilgiler de sistemde bulunacak.

Tüm ücretler ekranda

Vatandaşların ‘Özel hastaneye gittiğimde ne kadar ek ücret öderim?’ ya da ‘Hastane benden fazla ücret mi aldı?’ sorularına cevabı, internet sitesinin ‘ilave ücret hesaplama ekranı’ verecek. Vatandaşlar, ‘ilave ücret hesaplama’ butonuna tıkladıktan sonra, hastanenin türü, ilave ücret bilgisi, tedavi türü ve muayene yapılan branşa ilişkin bilgileri girerek, SGK’nın hastaneye ödeyeceği tutar ile hastaneye ödenecek maksimum tutarı görebilecek. Örneğin apandisit ameliyatı olacak bir vatandaş, operasyon için hangi özel hastaneye en fazla ne kadar ilave ücret ödeyeceğini görebilecek. Bu arada tıbbi işlem butonuna basılmasıyla, il, yapılacak işlem, hastane ve ilave ücret oranı bilgilerini girerek, tahlil ve tetkikler için en fazla ne kadar ilave ücret ödeneceği de öğrenebilecek.

Star