Kan Dolaşımı İçin Faydalı Yiyecekler

Sağlık
Kan Damarları vücudumuzdaki iletişim ağıdır. Damarlar ile kan, kalbinizden ve beyninizden kaslarınıza ve cildinize kadar her yere besin ve oksijen taşır. Sağlıklı bir diyet, dolaşımınızı ve kan akışın...
EMOJİLE

Kan Damarları

vücudumuzdaki iletişim ağıdır. Damarlar ile kan, kalbinizden ve beyninizden kaslarınıza ve cildinize kadar her yere besin ve oksijen taşır.

Sağlıklı bir diyet, dolaşımınızı ve kan akışınızı iyileştirir. Egzersiz, bol su tüketimi, kilo verme va bazı gıdaları düzenli tüketme dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bunlar Nelerdir?

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, yemeğinizi lezzetlendirmekten daha fazlasını yapar. Kapsaisin adı verilen bir bileşik sayesinde, acı biber atardamarlarınızın çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kan damarlarınızdaki kasları gevşeterek kanın kolay akmasını sağlar. Bu kan basıncınızı rahatlatır.

Pancar

Bu kök sebze, vücudunuzun nitrik okside dönüştürebileceği nitrat açısından zengindir. Nitrik oksit, kan damarlarınızı doğal olarak gevşetmeye ve doku ve organlarınıza kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Araştırmacılar, pancar suyunun her iki kan basıncını da düşürebileceğini bulmuşlardır.

Çilek

Çilek, özellikle kan damarlarınız için faydalı olan antosiyanin kimyasalları dahil antioksidanlar açısından zengindir. Antosiyaninler, kırmızı ve mor ürünlere o derin renk tonunu veren bileşiklerdir. Antosiyanin, atardamarlarınızın duvarlarını hasardan korumaya ve sertleşmelerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olan nitrik oksit salınımını da teşvik eder.

Yağlı balık

Somon, uskumru, alabalık gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleriyle doludur. Araştırmalar, bu bileşiklerin dolaşımınız için iyi olduğunu gösteriyor. Balık yemek sadece kan basıncınızı düşürmekle kalmaz; atardamarlarınızın temiz kalmasına da yardımcı olur.

Nar

Narın içindeki sulu kırmızı tohumlar, özellikle antioksidanlar ve nitratlar başta olmak üzere besinlerle doludur. Bunlar dolaşımınızı rahatlatır, kan damarlarınızı genişletir ve kan basıncınızı düşürürler. Bu, kaslarınıza ve diğer dokularınıza daha fazla oksijen ve besin gitmesi anlamına gelir. Aktif insanlar için daha fazla kan akışı, enerji artışını da beraberinde getirir.

Sarımsak

Sarımsak, kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olan allisin adı verilen bir kükürt bileşiği içerir. Araştırmalar, sarımsaktan zengin beslenen kişilerde kanın daha iyi aktığını gösteriyor. Bu, kalbin kanı vücutta hareket ettirmek için çok çalışmak zorunda olmadığı anlamına gelir, bu da kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur.

Ceviz

Ceviz gibi kuruyemişler, kanın düzgün hareket etmesine yardımcı olan omega-3 yağ asidi (alfa-linolenik asit) içerir. Bir araştırma, 8 hafta boyunca düzenli olarak ceviz yemenin kan damarı sağlığını iyileştirdiğini, bu şekilde damarların esnek kalmasına yardımcı olduğunu ve kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir.

Üzüm

Atar damarlarınızı sağlıklı tutmaya ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı bileşenler içerir. Bir araştırma, üzümdeki antioksidanların kan damarlarını gevşemeye ve daha verimli çalışmaya teşvik ettiğini bulmuştur. Ayrıca üzümün, kanın yapışkan hale gelmesine neden olan ve dolaşımı engelleyen inflamatuar molekülleri yok ettiği tespit edilmiştir.

Zerdeçal

Altın sarısı bir baharat olan zerdeçalda kurkumin denilen aktif bir bileşik vardır. Kurkumin anti-inflamatuar özellikleriyle bilinir. Çalışmalar, kurkuminin kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabilecek nitrik oksit üretimini artırabildiğini düşündürmektedir. Bu da kanın akmasını ve kaslarınıza ve diğer dokulara ulaşmasını kolaylaştırır.

Ispanak

Ispanak gibi nitrat açısından zengin besinler dolaşımınızı iyileştirir. Bu bileşikler kan damarlarınızı genişletmeye ve kanın hareket etmesi için daha fazla alan yaratmaya yardımcı olur. Ayrıca, bir araştırma, ıspanak açısından zengin bir diyetin arterleri esnek tutmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Narenciye

Turunçgilleri diyetinizin bir parçası haline getirmenin tek nedeni C vitamini değildir. Meyvede bulunan antioksidanlar, iltihaplanmayı azaltmaya, kan pıhtılarını önlemeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Eğer bir portakal suyu hayranıysanız, şanslısınız. Bir çalışma, düzenli olarak portakal suyu içmenin kan basıncını düşürdüğünü bulmuştur.
….

Damarları sağlıklı tutmanın yolu sebze ağırlıklı beslenmek, aşırı şeker ve yağlı besinlerden uzak durmaktan geçer. Hareketli yaşam tarzı, dengeli beslenme ile kilo kontrolü ve bol su tüketimi dolaşım sisteminin düzgün çalışması için çok önemlidir.