Kakaonun faydaları nelerdir?

Sağlık
Kakao, polifenol antioksidanlar açısından zengindir. İltihap giderici etkilerinin yanı, sıra içerdiği polifenoller bağırsak mikropları üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Bu polifenoller, Lactobacill...
EMOJİLE

Kakao, polifenol antioksidanlar açısından zengindir. İltihap giderici etkilerinin yanı, sıra içerdiği polifenoller bağırsak mikropları üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Bu polifenoller, Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi iyi bağırsak bakterilerinin büyümesini arttırır, Clostridium perfringens gibi patojenik olanların sayısını azaltır. Ayrıca polifenoller vücut bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Kakao antioksidanları beyin sağlığını da etkiler. 2020’de yapılan bir araştırma, kakaoda bulunan flavonol yapısındaki antioksidanların genç yetişkinlerde öğrenme ve hafıza dahil, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği sonucuna varmıştır.

Mesela çeyrek fincan kakao tozu sinir, kas, bağışıklık ve kalp fonksiyonu başta olmak üzere vücuttaki 300’den fazla biyokimyasal reaksiyon için gerekli olan magnezyumun günlük ihtiyacının %25’ini sağlayabilmektedir.

Kakao tozunu yulaf ezmesine, keklere ve pastalara ilave edebilirsiniz. Ayrıca hafif tatlandırılmış çikolatalı humustan, yulaf sütü bazlı sıcak kakaoya ve hurma bazlı şekerlemeye kadar sayısız sağlıklı ikramlara dahil edebilirsiniz.

Yoğun kakao içeren bitter çikolata, az şekerli ise iyi bir çikolata alternatifi olarak da değerlendirilebilir.

Kakaoyu aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.