Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Sağlık
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Meryem Kürek Eken hamileler ve oruç tutmaları hakkında bilgiler verdi. Ramazan ayında en çok merak edilen sorulardan biri de ”hamileler oruç...
EMOJİLE

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Meryem Kürek Eken hamileler ve oruç tutmaları hakkında bilgiler verdi.

Ramazan ayında en çok merak edilen sorulardan biri de ”hamileler oruç tutabilir mi ?”. Hamilelikte açlığa dayanma oranı  azalır. Ayrıca hamelilerin hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından doğru beslenmeleri önemlidir.

Hamilelikte beslenme, bebeğin anne karnındaki gelişimi açısından önem taşımaktadır. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi bakımından beslenmede karbonhidrat,vitamin,yağ,protein ve mineraller tüketilmelidir. Tek yönlü beslenmeden de uzak durulmalıdır. Hamilelik döneminde düzenli olarak taze meyve ve sebze tüketilmesi gereklidir.Bunlardan ayrı olarak su tüketimi de oldukça önem taşır.

Gebelikte uzun süre aç kalınmamalıdır. Çünkü vücut bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilir. Yetersiz kalori alımına bağlı olarak halsizlik,yorgunluk ve kan şekeri düşüklüğü meydana gelebilir. Hatta kısa zamanlı baygınlıklar bile oluşabilir. Kan şeker seviyesi düşerse yağ hücrelerinde yıkım oluşur. Buna bağlı olarak da keton artışı kendini gösterebilir. Bu keton artışı uzun zaman devam ederse bebeğin beyin gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir.

Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalınması hamileleri olumsuz olarak etkileyebilmektedir.Özellikle susuz kalınması durumunda hamilelerde vücut suyunda azalma meydana gelmektedir.Susuz kalan vücutta kan hacmi azalacağı için kalpte çarpıntı ve tansiyon düşüklüğü oluşabilir.Az su tüketimi nedeniyle amniyon sıvısında (bebeğin anne rahminde rahat hareket etmesini sağlayan sıvı) azalma görülebilir.Bu sıvının azalması doğum için risk oluşturabilmektedir.

Oruç tutmak isteyen hamilelerin genel sağlık durumu,bebeğin genel sağlık durumu,hamileliğin riskli olup olmadığı ve çoğul gebelik durumu önemlidir.Ramazanda oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka Kadın Doğum Uzmanı ile görüşülmeli ve hekimin önerilerine harfiyen uyulmalıdır.